Francja: czy internet zabije prasę?

Podczas ostatniego spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele 13 wiodących francuskich gazet, pytano o przyszłość słowa drukowanego. Spadek nakładów dziennej prasy odczuwają zresztą nie tylko Francuzi.

Spotkanie wydawców, do którego doszło w Lille, miało charakter całodziennego seminarium. Debatowano głównie nad metodami powstrzymania spadku nakładów prasy. Z najnowszych badań wykonanych na potrzeby tego spotkania wynika, że jedynie 4% Francuzów w wieku od 15-25 lat sięga po dzienniki, by przeczytać o najnowszych wydarzeniach.

Aż 62% osób w tym przedziale wiekowym najnowszych wiadomości szuka w sieci. Z badania wynika również, że ten trend będzie się wzmagał. Zwłaszcza młodym ludziom zależy na szybkości dotarcia do informacji, a w tym najlepiej swoje zadanie spełnia właśnie internet. Młodzi Francuzi czytają o najnowszych wydarzeniach z kraju i ze świata głównie przy okazji sprawdzania zawartości swojej skrzynki pocztowej.

Spadkiem nakładów zaniepokojona jest również brytyjska prasa. Jak wskazują najnowsze dane, liczba egzemplarzy najpopularniejszego brytyjskiego brukowca The Sun spadła od lutego 2004 roku do lutego br. o prawie 4%. Nakład gazety Financial Times w tym samym czasie zmniejszył się o 4,97%, a Guardiana o 3,27%. Największe spadki zanotował Daily Mirror - o 9,5%.

Brytyjscy wydawcy podkreślają, że przyczyną spadków jest wzrost znaczenia internetu.

źródło: The Guardian