Francja: czy internet zabije prasę?

Podczas ostatniego spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele 13 wiodących francuskich gazet, pytano o przyszłość słowa drukowanego. Spadek nakładów dziennej prasy odczuwają zresztą nie tylko Francuzi.

Spotkanie wydawców, do którego doszło w Lille, miało charakter całodziennego seminarium. Debatowano głównie nad metodami powstrzymania spadku nakładów prasy. Z najnowszych badań wykonanych na potrzeby tego spotkania wynika, że jedynie 4% Francuzów w wieku od 15-25 lat sięga po dzienniki, by przeczytać o najnowszych wydarzeniach.

Aż 62% osób w tym przedziale wiekowym najnowszych wiadomości szuka w sieci. Z badania wynika również, że ten trend będzie się wzmagał. Zwłaszcza młodym ludziom zależy na szybkości dotarcia do informacji, a w tym najlepiej swoje zadanie spełnia właśnie internet. Młodzi Francuzi czytają o najnowszych wydarzeniach z kraju i ze świata głównie przy okazji sprawdzania zawartości swojej skrzynki pocztowej.

Zobacz również:

Spadkiem nakładów zaniepokojona jest również brytyjska prasa. Jak wskazują najnowsze dane, liczba egzemplarzy najpopularniejszego brytyjskiego brukowca The Sun spadła od lutego 2004 roku do lutego br. o prawie 4%. Nakład gazety Financial Times w tym samym czasie zmniejszył się o 4,97%, a Guardiana o 3,27%. Największe spadki zanotował Daily Mirror - o 9,5%.

Brytyjscy wydawcy podkreślają, że przyczyną spadków jest wzrost znaczenia internetu.

źródło: The Guardian