Franciszkanska3.pl: portal dla pokolenia JPII

Z początkiem kwietnia w sieci pojawić się ma nowy (działający w duchu Web 2.0) serwis katolicki, którego pomysłodawcą jest kardynał Stanisław Dziwisz. Według założeń Kurii, Franciszkanska3.pl ma na celu skupienie społeczności wokół myśli Jana Pawła II, natomiast jedną z atrakcji serwisu będą fotoblogi znanych księży.

Należy przyznać, że autorzy planują dosyć znaczną rozbudowę serwisu - W miarę rozwoju ma być w nim zatrudnionych około 50 osób. Portal ma mieć zasięg ogólnopolski.

"Franciszkanska3.pl skierowana będzie przede wszystkim do młodych ludzi, komunikując się z nimi ich językiem, unikając przy tym patetycznego tonu moralizowania" - mówi Grzegorz Miłkowski, PR Specialist agencji interaktywnej Grupa Adweb, która odpowiedzialna jest za wykonanie serwisu oraz prowadzenie go od strony promocyjnej.

W ramach serwisu publikowane będą informacje kulturalne - również nie ograniczające się tylko do tematyki religijnej. Dodatkowo, mają się tam także znaleźć szczegółowe informacje na temat diecezji - na początku tych w Małopolsce.

- "Planowane są wideo-blogi znanych księży, m.in. rzecznika Roberta Nęcka oraz komentowanie Biblii przez księdza Gąsiora" - mówi Adam Mazurkiewicz, dyrektor Katolickiego Centrum Kultury, które jest inicjatorem tego przedsięwzięcia.

Franciszkanska3.pl: portal dla pokolenia JPII

Opoka.org.pl

Oczywiście Franciszkańska3.pl nie będzie pierwszym serwisem chrześcijańskim działającym w polskiej sieci. Jednym z najpopularniejszych w omawianym segmencie przedsięwzięć, jest serwis Opoka.org.pl, który miesięcznie przyciąga prawie 700 tys. real users (wg badania Megapanel PBI/Gemius). Po 200 tys. real users przyciągają serwisy Adonai.pl i Wiara.pl (portal Gościa Niedzielnego).

Ciekawym tworem w sieci wydaje się też, wzorowany na zachodnim AveMariaSingles.com, polski serwis Przeznaczeni.pl. Głównym założeniem Przeznaczeni.pl jest kojarzenie w pary ludzi, którzy wyznają wartości chrześcijańskie. Serwis w przeciągu ostatniego miesiąca stracił jednak sporą część użytkowników i obecnie odwiedza go 34 tys. real users.