Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

France Telecom przejmuje Amenę

Potwierdziły się doniesienia o planach przejęcia hiszpańskiego operatora komórkowego przez France Telecom. Francuski gigant za 80 proc. akcji Ameny zapłaci 6,4 mld euro.

O planach France Telecom dotyczących dołączenia do procedury przetargowej, związanej z hiszpańskim operatorem sieci mobilnych, pisaliśmy tutaj. Obecnie wiadomo już oficjalnie, że francuska spółka poszerzy zasięg swoich odbiorców o klientów Ameny.

France Telecom jest obecny na hiszpańskim rynku telekomunikacyjnym od 7 lat. Posiada ponad 500 tys. klientów sieci stałych, a w ramach spółki działa drugi co do wielkości tym kraju operator, świadczący usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Kupno Ameny poszerzy ofertę France Telecom o telefonię komórkową.

Francuski operator, choć mocno zadłużony, odnotował w pierwszym półroczu br. wzrost przychodów o 4,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku (na koniec czerwca 2005 roku uzyskana kwota sięgnęła 23,7 mld euro). Co prawda, po uwzględnieniu wahania kursu walut, efektów fuzji i działań operacyjnych przychody spółki spadają do 23,1 mld euro, ale nadal jest to wzrost o 2,3 proc. w stosunku do czerwca 2004 roku.

Przedstawiciele France Telecom wskazują na duży zysk netto spółki, który w pierwszym półroczu wyniósł 3,4 mld euro i ponad trzykrotnie przewyższył ten uzyskany rok temu (1 mld euro). Największe profity francuski operator odnotowuje na polu dostarczania telekomunikacyjnych rozwiązań biznesowych małym firmom (wzrost o 10,6 proc.).