France Telecom przejmuje Amenę

Potwierdziły się doniesienia o planach przejęcia hiszpańskiego operatora komórkowego przez France Telecom. Francuski gigant za 80 proc. akcji Ameny zapłaci 6,4 mld euro.

O planach France Telecom dotyczących dołączenia do procedury przetargowej, związanej z hiszpańskim operatorem sieci mobilnych, pisaliśmy tutaj. Obecnie wiadomo już oficjalnie, że francuska spółka poszerzy zasięg swoich odbiorców o klientów Ameny.

France Telecom jest obecny na hiszpańskim rynku telekomunikacyjnym od 7 lat. Posiada ponad 500 tys. klientów sieci stałych, a w ramach spółki działa drugi co do wielkości tym kraju operator, świadczący usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Kupno Ameny poszerzy ofertę France Telecom o telefonię komórkową.

Francuski operator, choć mocno zadłużony, odnotował w pierwszym półroczu br. wzrost przychodów o 4,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku (na koniec czerwca 2005 roku uzyskana kwota sięgnęła 23,7 mld euro). Co prawda, po uwzględnieniu wahania kursu walut, efektów fuzji i działań operacyjnych przychody spółki spadają do 23,1 mld euro, ale nadal jest to wzrost o 2,3 proc. w stosunku do czerwca 2004 roku.

Przedstawiciele France Telecom wskazują na duży zysk netto spółki, który w pierwszym półroczu wyniósł 3,4 mld euro i ponad trzykrotnie przewyższył ten uzyskany rok temu (1 mld euro). Największe profity francuski operator odnotowuje na polu dostarczania telekomunikacyjnych rozwiązań biznesowych małym firmom (wzrost o 10,6 proc.).