Forbes opublikował 100-tkę najbogatszych Polaków

  • (aja),

Pierwszy reprezentant branży IT - po wycofaniu się z niej Ryszarda Krauze - znalazł się dopiero na 29. miejscu.

Jest nim Adam Góral, którego majątek w Asseco Poland Forbes wycenił na 390 mln zł. To 10 razy mniej niż majątek najbogatszego Polaka - Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela m.in. telewizji Polsat. Byli przedstawiciele branży w pierwszej 40-tce to Ryszard Krauze, który spadł z 3 na 21 miejsce (jego majątek wyceniany jest na 600 mln zł) i Roman Kluska na 34 miejscu (340 mln zł).

Dopiero zaś na 52 miejscu znaleźli się Elżbieta i Janusz Filipiakowie z majątkiem wycenianym na 250 mln zł. Kolejna rodzina IT - Krystyna i Wojciech Wajdowie, udziałowcy firmy Wasco - znaleźli się na 71 miejscu (190 mln zł).

100 najbogatszych Polaków zgromadziło majątek wart blisko 46 mld zł. To o prawie 40% mniej niż przed rokiem. Najmniej lub prawie wcale nie stracili przede wszystkim ci, którzy trzymali się z dala od giełdy. Jak komentują autorzy polskiego rankingu Fobres, najbogatsi Polacy jako pierwsi odczuli, że kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości ma wymiar globalny. Zwłaszcza ci, którzy przesadzili z kredytami albo działali w tych branżach, które ucierpiały najbardziej.

Czytaj też - Najbogatsi przedstawiciele branży IT na świecie.