Fontal-A - kolejny komórkowy szkodnik

Firma F-Secure poinformowała o wykryciu nowego wirusa, infekującego telefony komórkowe pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian Series 60. Fontal-A nie potrafi na szczęście sam się rozprzestrzeniać - "szkodnik" ukrywa się zwykle w nielegalnie dystrybuowanych grach na telefony komórkowe.

Z danych udostępnionych przez F-Secure wynika, że na działanie Fontal-A najbardziej narażeni są użytkownicy, którzy instalują w swoich telefonach gry, pobrane z 'warezowych' stron WWW.

Po zainstalowaniu takiej aplikacji uaktywnia się trojan - "szkodnik" sprawia, że po następnym włączeniu telefonu niemożliwe będzie uruchomienie żadnej aplikacji (Fontal-A uszkadza menedżera programów). Jedyną metodą naprawienia telefonu jest przywrócenie ustawień fabrycznych - aczkolwiek spowoduje to utratę m.in. wszystkich pobranych wcześniej aplikacji, ustawień, książki adresowej czy wpisów z kalendarza.

Warto przypomnieć, że jest to drugi wykryty w ostatnich dniach uciążliwy "szkodnik", infekujący telefony komórkowe wyposażone w system Symbian Series 60 - wczoraj informowaliśmy o pojawieniu się nowej mutacji robaka Cabir.