Flota Ery

Operator wprowadził usługę "Zarządzanie Flotą", która pozwala kontrolować położenie pojazdów dzięki wykorzystaniu systemów GPS (Global Positioning System) i telefonii komórkowej GSM.

Nową usługę Era kieruje przede wszystkim do firm kurierskich, spedytorskich, ochroniarskich, korporacji taksówkowych czy służb publicznych. Lokalizacja pojazdu możliwa jest po uprzednim zainstalowaniu w nim specjalnego urządzenia, które przez sieć GSM przesyła dane lokalizacyjne do centrum dyspozytorskiego w siedzibie firmy. Usługa umożliwia monitorowanie trasy przejazdu, prędkości oraz czasu załadunku i znacząco zmniejsza ryzyko kradzieży pojazdu. Na życzenie klienta możliwe jest zainstalowanie dodatkowego systemu zapewniającego zdalną blokadę zapłonu samochodu.

Podobne usługi w Polsce oferuje już kilka firm. W zakresie systemów GPS najbardziej znana jest oferta spółki Liberty. Na rynku dostępne są także rozwiązania lokalizacyjne bazujące wyłącznie na sieci komórkowej (np. Monitel) jak i tradycyjnej komunikacji radiowej (LoJack).