Flock: nawiązaliśmy współpracę z największym dystrybutorem w Polsce

"Flock konsoliduje bardzo wiele aktywności internetowych w przeglądarce, dzięki czemu pozwala użytkownikom Onetu korzystać z najróżniejszych produktów portalu, nie istotne gdzie produkty te znajdują się w internecie. Ludzie wolą gdy treści i uaktualnienia płyną do nich, zamiast szukać ich poprzez bezpośrednie poszukiwania" - o współpracy Onet.pl z Flock rozmawiam z Danem Burkhartem, VP of Marketing and Business Development we Flock.

Flock: nawiązaliśmy współpracę z największym dystrybutorem w Polsce

O tym, że Onet.pl jest partnerem oficjalnej polskiej wersji przeglądarki internetowej Flock poinformowaliśmy wczoraj. Dziś zapraszamy do zapoznania się rozmową z jednym z przedstawicieli Flock.

Kto pierwszy zaproponował współpracę, Wy czy Onet?

Flock został przedstawiony kierownictwu Onetu i okazało się, że obie strony były zainteresowane kształtowaniem relacji. Musieliśmy odbyć te wszystkie długodystansowe rozmowy jak również i spotkania, ale w momencie gdy poznaliśmy się już nawzajem, nasze założenia strategiczne stały się jasne.

Co oczekujecie po tej współpracy?

Jest nam bardzo miło wejść w sojusz z Onetem z wielu powodów. Są bez wątpienia wiodącym portalem na polskim rynku, z duża i lojalną grupą użytkowników. To stwarza bardzo obiecujące możliwość dla Flocka, gdyż zależy nam by być promowanym przed jak największą publicznością i właśnie Onet odpowiada za zasięg w tym związku. Dodatkowo, Onet oferuje szeroki wachlarz usług poza portalowych. Flock posiada wbudowany edytor blogów - Onet posiada wielką sieć aktywnych blogerów. Flock automatycznie powiadamia o przychodzących wiadomościach pocztowych - Onet posiada pocztę. Flock łączy ludźmi z ich przyjaciółmi na wielu różnych serwisach społecznościowych - Onet dostarcza swój produkt Ludzie. Flock ma wbudowane okno do przeglądania multimediów oraz wgrywania zdjęć, co zintegrowane zostało z serwisami do wymiany zdjęć należącymi do Onetu.

Powiązanie funkcjonalności Floca z usługami Onetu daje rezultat w cudownie strategicznym związku i oferuje niezrównane możliwości użytkownikom Onet, którzy są tu najważniejszym czynnikiem. Nie ma innej przeglądarki, która mogłaby dostarczyć podobnych doświadczeń użytkownikowi Onetu.

Flock: nawiązaliśmy współpracę z największym dystrybutorem w Polsce

Dan Burkhart

Flock wciąż nie jest popularną przeglądarką w Polsce? Co według Pana Onet może zyskać na współpracy z wami?

Flock nie jest jeszcze popularny w Polsce, ale liczba naszych aktywnych użytkowników wzrosła o ponad 300% od początku 2009 r. A to wszystko bez żadnego dużego dystrybutora tej przeglądarki u was. Nasz sukces w całości zawdzięczamy ustnym rekomendacjom użytkowników, bez żadnych istotnych działań marketingowych z naszej strony, innych niż nasza witryna internetowa.

Sieć staje się coraz bardziej rozproszonym i sfragmentaryzowanym miejscem. Większość ludzi jest obecnie zaangażowana w sieci społecznych kontaktów, w działania, takie jak blogi, udostępnianie zdjęć, tweeting itd. Większość ludzi nie posiada kontaktów do wszystkich swoich znajomych w jednej sieci lub w jednym serwisie, ale na wielu. Stwarza to poważny problem dla użytkowników, w postaci zwiększonego szumu informacyjnego. Wielkim wyzwaniem dla osób aktywnych społecznie jest nadążenie za tak wielką liczbą wpisów, ogłoszeń, wiadomości, komentarzy i znajomych. Flock pomaga użytkownikom lepiej zarządzać swoim życiem online, poprzez skupienie tak wielu form komunikacji Web 2.0 w jednej aplikacji, z której ludzie korzystają przez cały dzień. Przeglądarki!

Co można zyskać Onet od Flock? Lepsze zaangażowanie ich publiczności. Flock konsoliduje bardzo wiele aktywności internetowych w przeglądarce, dzięki czemu pozwala użytkownikom Onetu korzystać z najróżniejszych produktów Onetu, nie istotne gdzie produkty te znajdują się w internecie. Ludzie wolą gdy treści i uaktualnienia płyną do nich, zamiast szukać ich poprzez bezpośrednie poszukiwania.

Flock: nawiązaliśmy współpracę z największym dystrybutorem w Polsce

Onet jest największym portalem w Polsce, ale w polskiej sieci istnieją bardziej uspołecznione miejsca, jak np. Nasza-Klasa.pl czy Fotka.pl. Dlaczego nie podpiszecie umowy z nimi? A może zamierzacie to zrobić?

Choć mogą istnieć inne, bardziej "społeczne" miejsca, Onet jest największym potencjalnym partnerem dystrybucji w Polsce, a ich treści i usługi pasują do Flock perfekcyjnie. Tworzymy przeglądarkę opracowaną tak, aby zapewnić większy komfort dla użytkowników społecznej sieci, ale jeśli chodzi o dystrybucję i promocję, nie moglibyśmy być szczęśliwsi, gdyż, tak jak powiedziałem, nawiązaliśmy współpracę z największym partnerem dystrybucji w Polsce.

Jak zarabiacie na Flocku?

Flock czerpie pieniądze z usługi wyszukiwania, podobnie jak w przypadku przeglądarki Firefox, która dzieli się przychodami z Google.