Flock: nawiązaliśmy współpracę z największym dystrybutorem w Polsce

"Flock konsoliduje bardzo wiele aktywności internetowych w przeglądarce, dzięki czemu pozwala użytkownikom Onetu korzystać z najróżniejszych produktów portalu, nie istotne gdzie produkty te znajdują się w internecie. Ludzie wolą gdy treści i uaktualnienia płyną do nich, zamiast szukać ich poprzez bezpośrednie poszukiwania" - o współpracy Onet.pl z Flock rozmawiam z Danem Burkhartem, VP of Marketing and Business Development we Flock.

O tym, że Onet.pl jest partnerem oficjalnej polskiej wersji internetowej Flock poinformowaliśmy wczoraj. Dziś zapraszamy do zapoznania się rozmową z jednym z przedstawicieli Flock.

Kto pierwszy zaproponował współpracę, Wy czy Onet?

Flock został przedstawiony kierownictwu Onetu i okazało się, że obie strony były zainteresowane kształtowaniem relacji. Musieliśmy odbyć te wszystkie długodystansowe rozmowy jak również i spotkania, ale w momencie gdy poznaliśmy się już nawzajem, nasze założenia strategiczne stały się jasne.

Co oczekujecie po tej współpracy?

Jest nam bardzo miło wejść w sojusz z Onetem z wielu powodów. Są bez wątpienia wiodącym portalem na polskim rynku, z duża i lojalną grupą użytkowników. To stwarza bardzo obiecujące możliwość dla Flocka, gdyż zależy nam by być promowanym przed jak największą publicznością i właśnie Onet odpowiada za zasięg w tym związku. Dodatkowo, Onet oferuje szeroki wachlarz usług poza portalowych. Flock posiada wbudowany edytor blogów - Onet posiada wielką sieć aktywnych blogerów. Flock automatycznie powiadamia o przychodzących wiadomościach pocztowych - Onet posiada pocztę. Flock łączy ludźmi z ich przyjaciółmi na wielu różnych serwisach społecznościowych - Onet dostarcza swój produkt Ludzie. Flock ma wbudowane okno do przeglądania multimediów oraz wgrywania zdjęć, co zintegrowane zostało z serwisami do wymiany zdjęć należącymi do Onetu.

Powiązanie funkcjonalności Floca z usługami Onetu daje rezultat w cudownie strategicznym związku i oferuje niezrównane możliwości użytkownikom Onet, którzy są tu najważniejszym czynnikiem. Nie ma innej przeglądarki, która mogłaby dostarczyć podobnych doświadczeń użytkownikowi Onetu.

Dan Burkhart

Dan Burkhart

Flock wciąż nie jest popularną przeglądarką w Polsce? Co według Pana Onet może zyskać na współpracy z wami?

Flock nie jest jeszcze popularny w Polsce, ale liczba naszych aktywnych użytkowników wzrosła o ponad 300% od początku 2009 r. A to wszystko bez żadnego dużego dystrybutora tej przeglądarki u was. Nasz sukces w całości zawdzięczamy ustnym rekomendacjom użytkowników, bez żadnych istotnych działań marketingowych z naszej strony, innych niż nasza witryna internetowa.

Sieć staje się coraz bardziej rozproszonym i sfragmentaryzowanym miejscem. Większość ludzi jest obecnie zaangażowana w sieci społecznych kontaktów, w działania, takie jak blogi, udostępnianie zdjęć, tweeting itd. Większość ludzi nie posiada kontaktów do wszystkich swoich znajomych w jednej sieci lub w jednym serwisie, ale na wielu. Stwarza to poważny problem dla użytkowników, w postaci zwiększonego szumu informacyjnego. Wielkim wyzwaniem dla osób aktywnych społecznie jest nadążenie za tak wielką liczbą wpisów, ogłoszeń, wiadomości, komentarzy i znajomych. Flock pomaga użytkownikom lepiej zarządzać swoim życiem online, poprzez skupienie tak wielu form komunikacji Web 2.0 w jednej aplikacji, z której ludzie korzystają przez cały dzień. Przeglądarki!

Co można zyskać Onet od Flock? Lepsze zaangażowanie ich publiczności. Flock konsoliduje bardzo wiele aktywności internetowych w przeglądarce, dzięki czemu pozwala użytkownikom Onetu korzystać z najróżniejszych produktów Onetu, nie istotne gdzie produkty te znajdują się w internecie. Ludzie wolą gdy treści i uaktualnienia płyną do nich, zamiast szukać ich poprzez bezpośrednie poszukiwania.

Onet jest największym portalem w Polsce, ale w polskiej sieci istnieją bardziej uspołecznione miejsca, jak np. Nasza-Klasa.pl czy Fotka.pl. Dlaczego nie podpiszecie umowy z nimi? A może zamierzacie to zrobić?

Choć mogą istnieć inne, bardziej "społeczne" miejsca, Onet jest największym potencjalnym partnerem dystrybucji w Polsce, a ich treści i usługi pasują do Flock perfekcyjnie. Tworzymy przeglądarkę opracowaną tak, aby zapewnić większy komfort dla użytkowników społecznej sieci, ale jeśli chodzi o dystrybucję i promocję, nie moglibyśmy być szczęśliwsi, gdyż, tak jak powiedziałem, nawiązaliśmy współpracę z największym partnerem dystrybucji w Polsce.

Jak zarabiacie na Flocku?

Flock czerpie pieniądze z usługi wyszukiwania, podobnie jak w przypadku przeglądarki Firefox, która dzieli się przychodami z Google.