Flasha pobierzemy razem z Chromem

Nowa inicjatywa Google i Adobe sprawi, że internauci korzystający z Chrome nie będą musieli martwić aktualizacjami oprogramowania Adobe Flash Player. Zrobi to za nich przeglądarka.

Według informacji opublikowanych na blogu przez Linusa Upsona, Google zamierza zacieśnić współpracę z firmą Adobe. Współpraca będzie dotyczyć wtyczki do przeglądarek - Adobe Flash Playera. Już wkrótce użytkownicy korzystający z Google Chrome nie będą musieli dodatkowo instalować programu Adobe, będzie on bowiem pobierany razem z przeglądarką. Co więcej, automatyczne aktualizacje dla produktu Adobe będą dostarczane za pośrednictwem kanału aktualizacji Chrome'a. Takie rozwiązanie ma zapobiec korzystaniu z przestarzałych, a więc potencjalnie niebezpiecznych wersji Flasha w przeglądarce.

Adobe, Google, Mozilla i 70 innych firm z branży podjęło współpracę, której celem jest przygotowanie API nowej generacji. Dzięki niemu przeglądarki będą lepiej współpracować z przeznaczonymi dla nich wtyczkami.

Według deklaracji Linusa Upsona, integracja Flasha z Chromem jest pierwszym krokiem owej współpracy. Jej praktyczny wymiar jest już dostępny w wersji deweloperskiej Chrome'a, gdzie przeglądarkę zintegrowano z Flash Playerem. Nowa funkcjonalność ma zostać udostępniona wszystkim użytkownikom przeglądarki Google'a tak szybko, jak to tylko możliwe.

Wersję deweloperską Chrome'a można pobrać ze strony dev.chromium.org.

Deklaracje Google'a mówiące o zacieśnieniu współpracy z Adobe i wspieraniu Flasha mogą budzić zdziwienie, bowiem Google wspiera standard HTML5, który jest potencjalnym konkurentem Flasha.

Google bierze też udział w innym projekcie Adobe'a - Open Screen Project,którego celem jest stworzenie spójnego interfejsu użytkownika dla urządzeń, z wykorzystaniem technologii Flash i Adobe Integrated Runtime.

Więcej informacji o inicjatywie obydwu firm można znaleźć na blogu Google'a.