Fiskus chce prześwietlić aukcje za grosz

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że przyjrzy się portalom aukcyjnym, takim jak np. Podbij.pl, Aukcjagrosz.pl czy Oligoo.pl - podała gazetaprawna.pl. Kontrola ma wykazać, czy serwisy nie działają na zasadzie hazardu internetowego, który jest zakazany w Polsce.

Niezależni eksperci popierają zapowiedzi resortu finansów, choć twierdzą, że takie kontrole będą długotrwałe i trudne. Portale aukcyjne nie widzą podstaw do przeprowadzania dodatkowych kontroli podatkowych - czytamy w gazetaprawna.pl. Przedstawiciele serwisów wskazują, że o wygranej w licytacji decyduje postępowanie uczestnika (który może np. zastosować metodę automatycznego podbijania stawki).

- W orzecznictwie wskazuje się, że choć gra losowa musi być uzależniona od przypadku, nie oznacza to, że musi być ona uzależniona jedynie od przypadku - komentuje dla gazetaprawna.pl Szymon Czerwiński, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Przebieg aukcji na stronach jak Podbij.pl znacząco różni się od aukcji prowadzonych na Allegro czy Ebay. Na All-Pay licytacja sprzętu, który umieszczany jest przez administratora, rozpoczyna się od jednego grosza. Przy każdym złożeniu oferty cena podnosi się tylko o kolejny jeden grosz. Czas trwania aukcji rozpoczyna się od nowa po każdorazowym podbiciu ceny produktu.

Czytaj tez:

Podbij za grosz