Firefox popularny w Europie

Liczba europejskich internautów, korzystających z przeglądarki Mozilla Firefox wciąż rośnie, choć już wolniej niż kilka miesięcy temu - wynika z danych opublikowanych przez francuską firmę XiTi. W tej chwili w Europie z Firefoksa korzysta ok. 14,08% internautów - czyli o 2,5% więcej niż w marcu.

XiTi uzyskuje informacje o popularności przeglądarek na podstawie danych z monitorowanych przez firmę europejskich witryn (w sumie jest ich ponad 148 tys.). Jak pokazują dane XiTi, na Starym Kontynencie największą popularnością Firefox cieszy się w Finlandii - tam korzysta z niego ponad 30% internautów. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (24%), zaś na trzecim Węgry - z wynikiem 22%.

W zestawieniu wysoko znalazła się również Polska (wedle XiTi, 19,8% polskich internautów korzysta z Firefoksa) oraz Czechy (19,9%). Warto jednak zauważyć, że dane dotyczące polskich internautów są rozbieżne z informacjami publikowanym przez serwishttp://Ranking.pl , prowadzony przez firmę Gemius - według niego z różnych wersji Firefoksa korzysta w sumie ok. 11% polskich internautów.

Komentuje Monika Bobran, redaktor Biuletynu Ranking.pl:

Różnica pomiędzy wynikami przedstawionymi przez firmę XiTi w raporcie opisującym poziom wykorzystania Firefoksa a wynikami Gemius publikowanymi w serwisie Ranking.pl może mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim, badania obydwu firm bazują na różnych metodologiach. XiTi obliczyła statystyki Firefoksa na podstawie liczby wizyt, podstawą danych Gemius jest natomiast liczba użytkowników identyfikowanych na podstawie plików cookie.

Po drugie, dane XiTi pochodzą z jednego dnia - niedzieli, i jak sama firma zaznacza w raporcie, poziom wykorzystania Firefoksa w niedziele jest nieco wyższy niż w dni robocze (prawdopodobnie dlatego, że w ciągu weekendu zwiększa się udział ruchu generowanego z komputerów domowych, na których Firefox jest przypuszczalnie częściej instalowany niż na sprzęcie służbowym). Natomiast dane prezentowane przez Gemius w serwisie Ranking.pl pochodzą z przedziałów tygodniowych.

W końcu, możemy przypuszczać, że dane francuskiej firmy dotyczące polskich internautów mogą być mniej precyzyjne ze względu na niewątpliwie mniejszą próbę badawczą. XiTi nie podało w raporcie liczby badanych polskich internautów, jednak na pewno jest ona niższa niż liczba, od których zbiera dane Gemius. Informacje prezentowane w serwisie Ranking.pl pochodzą z ponad 60 tys. polskich witryn. Polscy internauci odwiedzający te witryny w ciągu tygodnia stanowią ok. 90 proc. wszystkich polskich internautów (liczba internautów na podstawie danych SMG/KRC).

Więcej informacji: witryna XiTi

Aktualizacja: 08 czerwca 2005 13:57

Tekst został uzupełniony o ramkę z komentarzem Moniki Bobran, redaktora Biuletynu Ranking.pl.