Firefox pobrany 75 mln razy

Przedstawiciele Fundacji Mozilla, open source'owego projektu rozwijającego przeglądarkę Firefox, poinformowali, że liczba jej pobrań przekroczyła poziom 75 mln. Natomiast liczba pobrań klienta poczty email, Thunderbird, wkrótce osiągnie 10 mln.

Oznacza to, że w ciągu 3 miesięcy liczba pobrań tej przeglądarki zwiększyła się o 25 mln (w kwietniu Mozilla Foundation zanotowała 50 mln pobrań). Wzrost popularności Firefoksa wśród internautów ma swoje przełożenie na zwiększenie liczby osób zaangażowanych w prace nad udoskonalaniem przeglądarki - w ciągu ostatniego półrocza zespół ten rozrósł się z 10 do 40 ludzi.

Należy jednak podkreślić, że liczba pobrań nie przekłada się na liczbę użytkowników programu - przede wszystkim, we wspomniane 75 mln nie są wliczone np. pobrania kolejnych wersji przeglądarki przez tego samego użytkownika. Gdyby jednak założyć, że po jednej kopii programu przypada na jednego użytkownika, wtedy 75 mln użytkowników Firefoksa mogłoby stanowić 25 % populacji Stanów Zjednoczonych, 16 % Unii Europejskiej, połowę mieszkańców w Rosji i 60 % Japończyków.

Firefox cieszy się również popularnością wśród czytelników serwisu PC World - świadczą o tym wyniki pojedynków Firefox vs. Internet Explorer i Firefox vs. Opera, w których przeglądarka Mozilli wygrywa z obu najważniejszymi konkurentkami.

Więcej informacji: Mozilla.org