Firefox - nowa wersja wkrótce

Programiści z Mozilla Foundation zapowiadają, że w najbliższych dniach udostępniona zostanie nowa wersja - 1.0.7 - przeglądarki Firefox. Z najnowszego wydania programu usunięty zostanie niebezpieczny błąd w obsłudze domen IDN, umożliwiający uruchomienie na zaatakowanym komputerze dowolnego kodu.

Intensywne prace na uaktualnieniem dla Firefoksa trwają od ubiegłego tygodnia, czyli od momentu, w którym niezależny ekspert Tom Ferris opublikował informację o błędzie w przeglądarce - pisaliśmy o tym w tekście "Firefox wymaga łatania". Przypomnijmy - problem polega na tym, że przeglądarka nieprawidłowo obsługuje długie odnośniki URL, zawierające w sobie myślniki. Dzięki temu możliwe jest stworzenie adresu URL, który spowoduje błąd przepełnienia bufora.

Krótko po opublikowaniu informacji o błędzie Mozilla Foundation udostępniła instrukcję oraz program, umożliwiające wyłączenie nieprawidłowo działającej funkcji (czyli obsługi IDN) i zapowiedziała, że już wkrótce udostępniona zostanie nowa, wolna od błędu, wersja Firefoksa.

Teraz wiadomo, że wersja 1.0.7 jest gotowa - w tej chwili trwają jej ostatnie testy i w najbliższych dniach należy spodziewać się jej udostępnienia. Przedstawiciele organizacji poinformowali również, że problem z IDN nie jest jedynym, który usunięto z najnowszego wydania - nie podano jednak żadnych informacji o innych załatanych w wydaniu 1.0.7 lukach.

Wraz z nowym Firefoksem udostępniona zostanie również nowa wersja pakietu Mozilla Suite.

Więcej informacji: Mozilla Foundation.