Firefox najpopularniejszy w Europie, szybki wzrost Chrome'a

Po latach dominacji, Internet Explorer nie jest już najchętniej używaną przeglądarką internetową w Europie. W grudniu 2010 r., panowanie przejął Firefox, lecz wiele wskazuje na to, że pozorne zwycięstwo zapewnił mu rozwój Chrome'a. Przeglądarka Google zdobywa rynek w zawrotnie szybkim tempie.

Prestiżowy StatCounter.com pokazuje, że Internet Explorer po raz pierwszy w historii stracił przewagę na Starym Kontynencie. Przeglądarki Microsoft używa obecnie 37,52 proc. internautów, przy 38,11 proc. Firefoksa.

Co ciekawe, obie przeglądarki tracą udziały w rynku. W stosunku do grudnia 2009 r. IE stracił już 7,32 proc. internautów w Europie. O dwa procent zmniejszyła się też popularność Mozilli Firefox.

Swój rajd na szczyt prowadzi przeglądarka internetowa Google. Z różnych wersji Chrome korzysta prawie 15 proc. użytkowników - trzykrotnie więcej niż na początku 2010 roku.

W badaniu StatCounter przeglądarki Opera i Safari spotkały się na poziomie 4,6 proc.

W światowym rynku nadal przewodzi Internet Explorer (47%). Na kolejnych miejscach Firefox (31%) i Chrome (15%). W Polsce, z IE korzysta dziś mniej niż 20 procent internautów. Większość, bo aż 52,77 proc. Polaków wybiera Firefoksa.