Firefox na fali

Według najnowszych danych firmy NetApplications, monitorującej ruch w Internecie, Mozilla Firefox zdobywa coraz większą popularność - zbliżając się do "magicznych" 10% udziału w rynku przeglądarek internetowych.

W grudniu 2005 r. udział Firefoksa w rynku wyniósł 9,57% i wzrósł w porównaniu do listopada o jeden punkt procentowy. Internet Explorer zanotował w tym samym czasie kolejny spadek, tym razem o 1% (z 86% w listopadzie). Według raportu nieznaczny spadek zanotował również Netscape, zaś wzrost - m.in. Safari oraz Opera.

Vince Vizzaccaro z NetApplications twierdzi, że przekroczenie przez Firefoksa "magicznej" granicy 10% udziału w rynku jest kwestią najbliższych tygodni. Według ekspertów, zdobycie tak dużego udziału w rynku do tej pory zdominowanym przez Internet Explorera może sprawić, że wiele dużych firm wreszcie zdecyduje się na migrację do Firefoksa - to zaś spowoduje kolejny duży wzrost popularności produktu Mozilla Foundation. Warto jednak pamiętać, że w tym roku Microsoft planuje kontratak - firma zamierza udostępnić siódmą wersję MSIE.

Z danych serwisuhttp://Ranking.pl wynika, że z Firefoksa w grudniu korzystało średnio 15,3% polskich internautów.