Firefox ma już ponad 30% użytkowników w Europie. IE poniżej 60%

Francuska firma analityczna XiTi Monitor opublikowała zestawienie najbardziej popularnych wśród Europejczyków przeglądarek internetowych. Krótkie podsumowanie: Internet Explorer poniżej 60%, Mozilla Firefox powyżej 30%, Opera wciąż około 5%, a reszta daleko w tyle - Safari w granicy 2% i Chrome około 1%.

Najpopularniejsze przeglądarki w Europie

Z zestawiania francuskiej firmy analitycznej XiTi Monitor wynika, że już poniżej 60% europejskich internautów korzysta z przeglądarki Internet Explorer Microsoftu. IE ze swoimi 59,5% użytkowników co prawda wciąż znajduje się na czele listy, jednak jej popularność od dłuższego czasu systematycznie spada.

Drugą najpopularniejszą przeglądarką w Europie jest Mozilla Firefox, która według zestawienia przekroczyła już próg popularności 30%. W listopadzie uzyskała ona 31,1% użytkowników. Jest to wartość stała, która nie zmienia się od kilku miesięcy.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła Opera uzyskując wynik 5,1% użytkowników. Następne są Safari (2,5%), Google Chrome (1,1%), Netscape (0,6%) oraz "inne" (0,1%).

Firefox ma już ponad 30% użytkowników w Europie. IE poniżej 60%

Użytkownicy IE nie lubią aktualizacji

Raport XiTi Monitor opisuje również zagadnienie aktualizacji oprogramowania przez użytkowników. Okazuje się, że "tylko" 61% osób korzystających z IE posiada najnowszą wersję przeglądarki. Mozilla Firefox w tej samej kategorii uzyskała wynik 76% użytkowników (działających na FF 3.0).

Grudzień - będzie się działo!

Wyniki z grudnia mogą okazać się przełomowe dla tego typu badań. Miesiąc ten dla niektórych firm oznacza wielkie wpadki (patrz artykuły: "Olbrzymi wzrost" liczby ataków przez lukę w Internet Explorerze" oraz "Ratunkowy patch dla IE7 jeszcze dziś"), a dla innych zaostrzenie kampanii promocyjnej (np. Google, który zniechęca użytkowników Gmail do IE a zamiast tego proponuje Firefoksa i Chrome).

Więcej informacji: Google Chrome not top in Europe (XiTi Monitor)