Firefox - już ponad 100 milionów pobrań

Przedstawiciele Mozilla Foundation poinformowali, że rozwijana przez tę organizację przeglądarka Firefox została pobrana już ponad 100 milionów razy. Liczbę pobrań tej popularnej przeglądarki szacuje się na 200-300 tysięcy dziennie.

Od chwili udostępnienia pierwszej wersji w 2004 r. przeglądarka stale zyskuje na popularności - internauci cenią wygodę użytkowania, szerokie możliwości dostosowania do własnych potrzeb (ogromna ilość rozszerzeń) oraz poziom zabezpieczeń Firefoksa. W tej ostatniej kwestii nie obywa się jednak bez zgrzytów - przypomnijmy, że we wrześniu firma Symantec w opublikowanym wtedy kolejnym zestawieniu Internet Security Threat Report wskazała, iż "przesiadanie się z IE na Firefoksa celem minimalizacji internetowych zagrożeń nie jest już dłużej słusznym wyjściem" (w pierwszej połowie 2005 r. w przeglądarce Internet Explorer wykryto 13 luk, podczas gdy w analogicznym okresie w przeglądarkach z rodziny Mozilla wykryto ich 25). Szerzej na ten temat informowaliśmy w artykule "Firefox i Macintosh - "święte krowy" bezpieczeństwa".

Mozilla może jednak o wiele szybciej reagować na zagrożenia, wobec czego - w przypadku wykrycia dziury - reakcja Fundacji na zagrożenie, znalezienie rozwiązania i udostępnienie go użytkownikom przebiega o wiele sprawniej i szybciej, niż np. działania Microsoftu w analogicznych sytuacjach dotyczących przeglądarki Internet Explorer (polecamy lekturę artykułu "Mozilla odpiera zarzuty Symanteka").

Chociaż popularność przeglądarek alternatywnych (przede wszystkim Firefoksa i Opery) wciąż rośnie, Internet Explorer nadal dominuje we wszystkich rankingach najczęściej używanych przeglądarek - nie da się jednak nie zauważyć, że jego udział w rynku spada. Jak wynika z najnowszego raportu firmy NetApplications, monitorującej ruch w Internecie, obecnie nieco ponad 86 % osób korzystających z Internetu używa IE, podczas gdy rok temu było to 92,3 % (więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w tekście "Internet Explorer na równi pochyłej?").

Najnowszą wersję przeglądarki Firefox, 1.5 beta, można pobrać z naszego działu Pliki.

Więcej informacji: Mozilla Foundation