Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

"Firefox jest bezpieczny - jesteście zadowoleni?"

W najnowszej edycji przygotowywanego przez firmę Symantec zestawienia Internet Security Threat Report, dotyczącego internetowych zagrożeń w drugiej połowie 2005 r. na uwagę zwraca modyfikacja metodologii badań. Koncern zdecydował się bowiem na uwzględnianie w zestawieniu przeglądarek błędów niepotwierdzonych przez producentów oprogramowania.

W poprzedniej edycji raportu Symanteka zaskoczeniem okazała się być pierwsza pozycja przeglądarki Firefox na liście najbardziej dziurawych aplikacji tego typu (18 wykrytych i potwierdzonych przez Fundację Mozilla luk w porównaniu z 13 dziurami potwierdzonymi przez Microsoft, a wykrytymi w Internet Explorerze).

Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem Mozilli, której przedstawiciele przekonywali, że taka metodologia jest krzywdząca dla Firefoksa, a ponadto biorąc pod uwagę czas reakcji na wykrywane błędy i udostępnianie patchy, Mozilla pozostawia giganta z Redmond daleko w tyle (patrz: "Mozilla odpiera zarzuty Symanteka").

W najnowszej wersji badania Symantec uwzględnił więc łączną liczbą luk potwierdzonych, jak i niepotwierdzonych przez producentów. W tej pierwszej kategorii pierwsze miejsce zajmuje nadal Firefox (13 dziur) o jedno "oczko" wyprzedzając Internet Explorera (12 dziur). W rankingu dziur niepotwierdzonych bezsprzecznie dominuje przeglądarka Microsoftu (24 luki przy 17 lukach w Firefoksie).

Ponadto Symantec w drugiej połowie 2005 r. odnotował znaczny wzrost liczby ataków typu Denial of Service (średnio 1400 ataków dziennie; wzrost o 51 % w porównaniu z pierwszym półroczem minionego roku) oraz "dramatyczny wzrost przypadków phishingu" - oprogramowanie Symanteka zablokowało w drugiej połowie ubiegłego roku ok. 1,5 miliarda prób phishingu, o 44 % więcej niż w okresie styczeń-czerwiec 2005 r.

Więcej informacji: Symantec