Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Firefox 5 - premiera 21 czerwca

Zgodnie z najnowszymi planami Mozilli, Firefox 5 zostanie wydany 21 czerwca. Fundacja postanowiła również znacznie przyspieszyć swój cykl wydawniczy.

Mozilla znana jest z niedotrzymywania terminów kolejnych wersji swojej przeglądarki. Dobrym przykładem jest tutaj Firefox 4, którego plan wydawniczy zmieniał się bardzo często. Początkowo "lisek" miał się ukazać w 2010 roku, tymczasem kolejna wersja testowa została wydana w lutym tego roku, natomiast finalna dopiero 22 marca.

Wydaje się jednak, że Mozilla w końcu wzięła się w garść dokonując bardzo istotnych zmian w swoim cyklu wydawniczym. Obecnie jest on podobny do konkurencyjnego Chrome’a, co oznacza, że jeszcze w tym roku (jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem) będziemy mogli pobrać "liska" w wersjach 5, 6 i 7.

Zgodnie z nowym planem wydawniczym, począwszy od "szóstki", Firefoksa będą czekały trzy 6-tygodniowe fazy rozwoju: mozilla-central, mozilla-aurora i mozilla-beta.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się z Firefoksem 5. W jego przypadku wspomniane fazy będą skrócone:

- mozilla-central (3 tygodnie): od 22.03.2011 r.

- mozilla-aurora (5 tygodni): od 12.04.2011 r.

- mozilla-beta (5 tygodni): od 17.05.2011 r.

Oznacza to, że Firefox 5 zostanie wydany w finalnej wersji 21 czerwca 2011 roku. Obecnie znajduje się natomiast w fazie mozilla-central. Podsumowując, kolejne wersje przeglądarki Mozilli będą się ukazywały znacznie częściej niż do tej pory. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w tym samym momencie Mozilla będzie pracowała nad trzema wersjami liska - gdy "piątka"wejdzie w fazę mozilla-beta, szóstka przejdzie do fazy mozilla-aurora, zaś "siódemka" fazy mozilla-central.