Firefox 5 - premiera 21 czerwca

Zgodnie z najnowszymi planami Mozilli, Firefox 5 zostanie wydany 21 czerwca. Fundacja postanowiła również znacznie przyspieszyć swój cykl wydawniczy.

Mozilla znana jest z niedotrzymywania terminów kolejnych wersji swojej przeglądarki. Dobrym przykładem jest tutaj Firefox 4, którego plan wydawniczy zmieniał się bardzo często. Początkowo "lisek" miał się ukazać w 2010 roku, tymczasem kolejna wersja testowa została wydana w lutym tego roku, natomiast finalna dopiero 22 marca.

Wydaje się jednak, że Mozilla w końcu wzięła się w garść dokonując bardzo istotnych zmian w swoim cyklu wydawniczym. Obecnie jest on podobny do konkurencyjnego Chrome’a, co oznacza, że jeszcze w tym roku (jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem) będziemy mogli pobrać "liska" w wersjach 5, 6 i 7.

Zgodnie z nowym planem wydawniczym, począwszy od "szóstki", Firefoksa będą czekały trzy 6-tygodniowe fazy rozwoju: mozilla-central, mozilla-aurora i mozilla-beta.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się z Firefoksem 5. W jego przypadku wspomniane fazy będą skrócone:

- mozilla-central (3 tygodnie): od 22.03.2011 r.

- mozilla-aurora (5 tygodni): od 12.04.2011 r.

- mozilla-beta (5 tygodni): od 17.05.2011 r.

Oznacza to, że Firefox 5 zostanie wydany w finalnej wersji 21 czerwca 2011 roku. Obecnie znajduje się natomiast w fazie mozilla-central. Podsumowując, kolejne wersje przeglądarki Mozilli będą się ukazywały znacznie częściej niż do tej pory. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w tym samym momencie Mozilla będzie pracowała nad trzema wersjami liska - gdy "piątka"wejdzie w fazę mozilla-beta, szóstka przejdzie do fazy mozilla-aurora, zaś "siódemka" fazy mozilla-central.