Firefox 3.6 rozpozna położenie notebooka

W nowym wydaniu przeglądarki internetowej Mozilli znajdzie się funkcja, dzięki której program rozpozna aktualne położenie komputera przenośnego i odpowiednio dostosuje wygląd wyświetlanej strony. Firefox 3.6 wykorzysta obecność akcelerometrów - komponentów coraz częściej spotykanych w urządzeniach przenośnych.

"Jedną z nowości, którą dołączamy do Firefoksa 3.6 jest umożliwienie stronie internetowej dostępu do informacji o orientacji maszyny, jeśli takie są dostępne" - pisze Christopher Blizzard z Mozilli. "Nowe MacBooki i ThinkPady zawierają urządzenia i sterowniki, które ujawniają te informacje."

Początkowo opisywany mechanizm miał trafić do mobilnej wersji przeglądarki Mozilli - Fennec, jednak zdecydowano się na zastosowanie go również w standardowym wydaniu aplikacji.

Zobacz prezentację:

Firefox 3.6 beta wg zapowiedzi sprzed kilku dni ma zostać udostępniony w tym tygodniu - na chwilę obecną data premiery to 16 października. Finalna wersja przeglądarki powinna ukazać się pod koniec listopada br. Optymalizacja silnika TraceMonkey obsługującego JavaScript i poprawiony mechanizm przywracania sesji to tylko niektóre z innowacji, jakie ma przynieść Firefox 3.6.