Firefox 1.5 beta 1 do pobrania!

Mozilla Foundation udostępniła pierwszą wersję beta przeglądarki Firefox 1.5. Przedstawiciele organizacji zapewniają, że już w wersji testowej użytkownicy zauważą znaczące usprawnienia w kwestii wydajności oraz bezpieczeństwa. Mozilla Foundation zapowiedziała również, że finalnej wersji nowego Firefoksa należy spodziewać się na przełomie listopada i grudnia.

Wersja 1.5 Firefoksa, nazwana roboczo Deer Park, będzie pierwszym znaczącym uaktualnieniem przeglądarki od chwili udostępnienia wersji 1.0 (w listopadzie ubiegłego roku).

Udostępniona właśnie beta 1 przeznaczona jest przede wszystkim dla developerów - aczkolwiek przedstawiciele Mozilla Foundation zdecydowali, że będzie ją mógł pobrać każdy zainteresowany.

"Udostępnienie Firefoksa 1.0 było sporym sukcesem, mam nadzieję, że uda nam się go powtórzyć. Szacujemy, że w tej chwili na świecie jest ok. 40 - 50 mln. aktywnych użytkowników naszej przeglądarki. Aktywnych - czyli takich, którzy korzystają z niej codziennie" - mówi Chris Beard z Mozilla Foundation.

Co nowego w Firefoksie?

Beard powiedział, że już w wersji testowej użytkownicy znajdą większość nowych funkcji, w które wyposażona zostanie finalna wersja przeglądarki. Są to m.in. nowe mechanizmy renderowania i cache'owania stron, których zadaniem jest przyspieszenie ładowania się stron, innowacje w interfejsie - polegające m.in. na wprowadzeniu nowych możliwości organizowania paneli, a także nowe narzędzie Live Bookmarks, ułatwiające zarządzanie wątkami RSS i ATOM.

Nowy Firefox wyposażony został także w system automatycznej aktualizacji (nie jest już konieczne instalowanie nowej wersji przeglądarki w miejsce starej - w Firefoksie 1.5 wystarczy pobranie i zainstalowanie patcha). Chris Beard zapewnił również, że nowy Firefox sprawniej blokuje okienka pop-up. Do przeglądarki dodano także nowy przycisk, umożliwiający szybkie usunięcie prywatnych danych użytkownika (opcja Clear private data).

Druga wersja beta Firefoksa 1.5 udostępniona zostanie 5 października.

Wersja 2.0 w planach

Przedstawiciel Mozilla Foundation zdradził również, że organizacja pracuje już nad kolejnym znaczącym uaktualnieniem swojej przeglądarki. Premiera Firefoksa 2.0 wstępnie zaplanowana została na przyszły rok. Beard powiedział, że rozpoczęto już jej projektowanie.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Mozilla Foundation. Firefox 1.5 beta 1 dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.