Finowie znaleźli sposób na P2P?

Fińska firma Viralg opracowała system, który, jak twierdzą jej przedstawiciele, może posłużyć do zablokowania rozpowszechniania w sieciach P2P nielegalnych filmów i muzyki. Skuteczność nowej technologii potwierdziła już praktyka - z systemu od blisko roku korzysta lokalny oddział koncernu BMG.

Technologia opracowana przez Viralg wykorzystuje jedną z właściwości sieci P2P - fakt, iż jeden plik może być pobierany z kilku źródeł. System potrafi wprowadzić do sieci plik, który 'udaje' np. grę, film czy piosenkę - podrabia w tym celu cyfrowy podpis pliku (tzw. hashcode).

W takiej sytuacji program-klient identyfikuje taki fałszywy plik jako dodatkowo źródło pobierania i zaczyna go kopiować. W ten sposób w pliku docelowym zostają 'wymieszane' fragmenty prawdziwego pliku oraz fałszywki - co skutecznie uniemożliwia jego odtworzenie.

Przedstawiciele Viralg tłumaczą, że ich system może nie tylko znacznie utrudnić dystrybuowanie w sieci nowych plików, ale także uniemożliwić pobieranie materiałów udostępnionych w P2P już dawno (pliki będą dostępne w Sieci, ale dzięki technologii Viralg nie da ich poprawnie pobrać).