FilesTube w ogniu pytań Rafała Agnieszczaka (WIDEO)

Rafał Agnieszczak (prezes Fotka.pl) rozmawia w programie "Jak to się k... robi" z Arkadiuszem Seńko, twórcą FilesTube.

O FilesTube.com zrobiło się głośno, gdy media internetowe ogłosiły ten serwis "najpopularniejszą polską stroną internetową". Twierdzenie to popierano tym, iż projekt polskich informatyków FilesTube.com plasował się jeszcze pod koniec 2009 r. na 52 pozycji wśród największych serwisów na świecie według zestawienia Google Ad Planner.

Oczywiście wyniki Google Ad Planner należy traktować z pewnym dystansem, gdyż nie są to dane autoryzowane przez żadną uznaną firmę badawczą, jednakoż fakt znalezienie się FilesTube.com w pierwszej 50. na pewno świadczy o międzynarodowym charakterze tego serwisu. Dla porównania Onet.pl i Nasza-klasa zajmowały w tamtym okresie w rankingu Google Ad Planner kolejno 169. oraz 167. miejsca.

Według Arkadiusza Seńko, twórcy FilesTube, serwis FilesTube.com potrafi w miesiącu zgromadzić nawet 34 mln unique users.

FilesTube.com jest wyszukiwarką wyspecjalizowaną w poszukiwaniu treści wideo, oprogramowania, gier i innych plików. Za jej pomocą bardzo łatwo można dotrzeć do filmów czy muzyki, dlatego pojawiają się głosy, że wyszukiwarka łamie prawa autorskie rozpowszechniając treści pirackie.

- "Użytkownicy sami podejmują decyzję, co chcą wyszukać, nikt im tego nie narzuca. My przeszukujemy cały internet, wszystkie zasoby, które są dostępne w internecie" - mówi Arkadiusz Seńko. - "Oczywiście byłoby hipokryzją, gdybym powiedział, że w internecie nie ma pirackich zasobów i powiem, że dużo osób ściąga pirackie materiały z FilesTube, dlatego, że widzę jaka ilość zgłoszeń przychodzi do MCA z kontentem do usunięcia."

Seńko swoją przygodę z biznesem internetowym zaczynał od działalności programisty; miał swój udział w tworzeniu strony Fotosik.pl. Obecnie firma RedSky, właściciel FilesTube.com zatrudnia 20 osób, z czego 7 osób stanowią programiści. Trawają prace, nad kolejnymi projektami internetowymi.

Zapraszam do obejrzenia rozmowy.