Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Fast Flip - prasa w Sieci według Google

Google udostępniło nową usługę, która pozwala na błyskawiczne wyszukiwanie i przeglądanie aktualności z popularnych serwisów internetowych. Serwis już działa, choć Google zdążyło zapowiedzieć, że jest to wersja testowa, która w najbliższym czasie doczeka się licznych aktualizacji.

Usługa Google Fast Flip została zaprojektowana z myślą o umożliwieniu natychmiastowego przeglądania setek artykułów z popularnych serwisów internetowych. Usługa jak na razie osadzona jest w domenie Google Labs, choć użytkownicy mogą bez problemu z niej korzystać.

Na stronie fastflip.googlelabs.com znajdują się czytelne nagłówki ponad 36 tytułów aktywnych w Sieci, m.in. The New York Times, The Washington Post, Salon czy Newsweek. Po kliknięciu w interesującą wiadomość użytkownik przechodzi na stronę z danym artykułem. Potem za pomocą strzałek po lewej i prawej stronie ekranu może przeglądać artykuły bez konieczności czekania na załadowanie się stron. W każdym materiale znajduje się również link do witryny źródłowej. Zasoby Fast Flip podzielone są na katalogi tematyczne takie jak polityka, biznes, sport, technologia, reklama, zdrowie, podróże i inne.

Google zapowiada, że Fast Flip z założenia ma oferować przyjemność przeglądania artykułów porównywalną z lekturą prasy papierowej, tzn. bez potrzeby irytującego oczekiwania na załadowanie się mutlimediów, reklam czy innej zawartości stron. Firma twierdzi, że dzięki temu więcej osób mogłoby zdecydować się na czytanie aktualności w Sieci.

Fast Flip oferuje również własny silnik wyszukiwania oraz możliwość dzielenia się znalezionymi artykułami ze znajomymi. Dobór treści ma być również filtrowany przez samych użytkowników, którzy otrzymają narzędzia do oceniania i polecania materiałów.

"W Sieci każdy może przeglądać tysiące artykułów, jednak przechodzenie z jednej strony na kolejną zajmuje nieraz powyżej 10 sekund. Z pewnością obecny model daleki jest od wygody, którą oferuje prasa drukowana. Dzięki Fast Flip sytuacja ta mogłaby ulec zmianie" - powiedział Richard Gingras, prezes Salon Media Group. "Projekt Google to co prawda tylko jeden z wielu eksperymentów, ale warto się nim zainteresować i zobaczyć jakie efekty uzyskamy" - dodał.

Google nie udostępniło jeszcze narzędzi dla zewnętrznych deweloperów - co z pewnością mogłoby przyczynić się do wzrostu popularności usługi. Można spodziewać się, że po uruchomieniu finalnej wersji Fast Flip firma zaoferuje takie narzędzia.

"Uruchomienie Google Fast Flip w Labs ma nauczyć nas w jaki sposób możemy zaoferować użytkownikom coś nowego i jednocześnie co możemy zaoferować wydawcom, którzy chcą zarabiać na swoich treściach" - napisał rzecznik Google w komentarzu mailowym do sprawy.

Warto dodać, że Google Fast Flip już teraz pracuje zarówno przez standardowe przeglądarki, jak i w środowisku webowym Apple iPhone i Google Android.