Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Fałszywy e-mail Beaty Kempy - jaki mógł być scenariusz ataku?

Ostatnio w mediach na pierwszych stronach gazet pojawiła się informacja, że ktoś włamał się lub podszył pod e-mail posłanki Beaty Kempy z PiS, podając fałszywą informację, iż posłanka PiS zrezygnowała ze startu w wyborach parlamentarnych.

Fałszywy e-mail Beaty Kempy - jaki mógł być scenariusz ataku?
Fałszywy e-mail Beaty Kempy

- Jeśli wstępne informacje podawane przez marszałka Grzegorza Schetynę potwierdzą się i rzeczywiście z konta pocztowego posłanki Beaty Kempy nie został wysłany w tym dniu żaden e-mail do PAP - mamy najprawdopodobniej do czynienia próbą podszycia się pod nadawcę listu - mówi Paweł Jurek z firmy DAGMA, specjalizującej się w bezpieczeństwie IT.

Fałszywy e-mail Kempy - podszycie zamiast włamania?

A więc raczej nie włamanie do skrzynki e-mail Beaty Kempy, lecz podszycie się pod pocztę posłanki PiS-u. Podobny scenariusz takiego oszustwa znajduje zastosowanie w oszustwach bankowych, gdzie oszust podszywa się pod prawdziwego nadawcę. W takim wypadku poziom zabezpieczeń konta e-mail Beaty Kempy jest bez znaczenia.

- Odbierając e-mail, nie możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że nadawca jest prawdziwy. Dysponujący odpowiednią wiedzą oszust może podszyć się pod dowolnego nadawcę i wysłać e-mail wyglądający jak prawdziwy - dodaje Paweł Jurek.

Fałszywy e-mail Beaty Kempy - jaki mógł być scenariusz ataku?

Możliwy scenariusz ataku

Prawdopodobny model ataku

Na infografice powyżej możemy zobaczyć przykładowy model takiego ataku.

Mnie również wydaje się on najbardziej prawdopodobny w przypadku fałszywego e-maila Beaty Kempy. Łatwiej podszyć się niż włamać na dobrze zabezpieczoną skrzynkę pocztową.