Facebook warty już ponad 33 mld USD!

Biorąc pod uwagę wartość akcji Facebooka na rynku wtórnym wycenić go już można na 33,7 mld USD. To więcej niż Ebay czy Yahoo - zauważa Financial Times.

Na podstawie cen akcji Facebooka na rynku wtórnym, najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy wycenić można obecnie na 33,7 mld USD.

Debiut Facebooka na giełdowym parkiecie nastąpi nie wcześniej niż w 2012 r. Obecnie serwis wspierany jest przez spółki typu venture capital, ale pracownicy spółki i inwestorzy mogą sprzedawać swoje jednostkowe akcje, które osiągają wysokie ceny.

Wg analityków, IPO Facebooka być może będzie największym wydarzeniem od czasu pojawiania się na giełdzie Google z wyceną 1,67 mld USD w 2004.

Inwestorzy są zainteresowani nabyciem akcji Facebooka na rynku wtórnym przed oficjalną publiczną ich emisją wierząc, że później sprzedadzą je z większym zyskiem. Stąd obecna, wysoka cena akcji, a wartość całej spółki wyższa niż Ebay (warty 30,1 mld USD) i Yahoo (18,3 mld USD).

Obecne kierownictwo Spółki nie jest zachwycone wysoką wyceną Facebooka twierdząc, że ceny akcji na rynku wtórnym są zawyżane.

Źródło: http://www.ft.com