Facebook wart 7,6 mld dol

Facebook wart jest prawie siedem razy więcej niż Linked.in. Jeszcze mniej kosztowałby Twitter - wynika z szacunków firmy NYPPEX.

Firma doradcza NYPPEX pokusiła się o wycenę kilku największych serwisów z USA oraz o oszacowanie ich rocznego obrotu.

Według danych, które uzyskane zostały na podstawie analizy środków zainwestowanych przez inwestorów, najdroższym na rynku serwisem społecznościowym jest (i tu baz zaskoczenia) Facebook.com. Skupiający ok. 300 mln społeczność Facebook wart jest według NYPPEX 7,6 mld dol.

Jest to wyższa wycena od tej, jaką wyliczono, gdy rosyjski fundusz inwestycyjny Digital Sky Technologies oferował za akcję Facebook.com 14,77 dol. Na tej podstawie serwis wyceniono wtedy na 6,5 mld dol.

Według NYPPEX dzieło Marka Zuckerberga ma przynieść swoim właścicielom ok. 710 mln zł przychodu w 2010 r.

Dwa pozostałe serwisy społecznościowe, które pod lupę wziął NYPPEX, czyli LinkedIn i Twitter, zostały wycenione na, odpowiednio: 1,25 mld dol, 1,13 mld dol. Z kolei ich obroty mają wynieść w przyszłym roku 205 mln dol (LinkedIn) i 1,3 mln dol (Twitter).

Należy przyznać, że Twitter pod względem przychodów mocno odstaje od konkurentów, co wynika z faktu, że najpopularniejszy mikroblog dopiero w 2010 r. ujawni swój model biznesowy.

Czytaj też: Czy Twitter zagrozi pozycji Facebooka? Nie

Źródło: blogs.wsj.com