Facebook walczy z łowcami domen

Facebook stara się uzyskać prawa własności do 21 domen, które w nazwie mają "Facebook". Aktualnie należą one do Domain Asset Holdings, firmy specjalizującej się w "łowieniu" domen. Facebook złożył skargę do UDRP, (Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy) która rozstrzyga spory w sprawie domen. Facebook domaga się aby to on stał się ich właścicielem.

Zdaniem Facebooka to on powinien mieć prawo własności do wszystkich z 21 adresów. Domeny są wystawione na sprzedaż w sklepie internetowym DomainMarket.com, który należy do Domain Asset Holdings. Należą do nich m.in. KillFacebook.com, FacebookStuff.com czy też FacebookSafety.com. Niektóre z nich wycenione są bardzo wysoko. Najtańsze kosztują 350 dolarów ale na przykład za FacebookCheats.com należy zapłacić 4 tys. dolarów a za AboutFacebook.com nawet dwa razy tyle.

Oczywiście domeny wystawione na sprzedaż przez Domain Asset Holdings różnią się od stron takich jak AllFacebook.com czy InsideFacebook.com, które są nieoficjalnymi blogami Facebooka ze zbiorem informacji na temat portalu.

Problem portalu Facebook z łowcami domen nie jest pierwszym tego typu przypadkiem w historii Internetu. W przeszłości podobne kłopoty miał Apple oraz Microsoft, którzy również (nie chcąc narażać się na szkalowanie ich firm w Internecie) zmagali się z problemem łowców domen.