Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Facebook w wersji tekstowej za darmo

Facebook oferuje swoim użytkownikom nową możliwość korzystania z serwisu. Nowa strona przeznaczona dla komórek oferuje możliwość przeglądania jedynie tekstu (nie wyświetla w ogóle grafik). Dzięki temu, że potrzebuje bardzo małego transferu danych, ponad 50 operatorów telefonii komórkowej umożliwia korzystanie z niej całkowicie za darmo.

Facebook poinformował o nowej wersji witryny, która jest lżejsza, szybsza i tańsza od dotychczasowej wersji mobilnej. Pod adresem 0.facebook.com użytkownicy mogą korzystać z Facebooka bez zdjęć i grafik, tylko w wersji tekstowej.

Ciekawostką jest jednak umowa zawarta przez Facebook z ponad 50 operatorami telefonii komórkowej na całym świecie, dzięki której osoby korzystająca z tej strony nie zapłacą za przesył danych. Według przedstawicieli Facebooka "zerowa" strona eliminuje dwie podstawowe wady mobilnego dostępu do Internetu: wolny transfer i wysokie koszty. Użytkownicy, którzy chcą obejrzeć graficzne elementy mogą kliknąć na prowadzące do nich linki, będzie się to jednak wiązało z opłatami za transfer.

Nie dla USA, nie dla Polski

Umowy z ponad 50 operatorami zawarto w 40 krajach. Dzięki nim darmowy dostęp do strony ma ok. pół miliarda ludzi. Niestety, nie znalazła się wśród nich Polska.

Co ciekawe, darmowy dostęp do strony nie jest również oferowany w Stanach Zjednoczonych. Powodem jest poziom zaawansowania tamtejszego rynku: użytkownicy telefonii 3G korzystają z taryf, które pozwalają na nieograniczony transfer danych, wielu z nich korzysta ze smartfonów, w związku z czym poszukują usług wysokiej jakości, a nie jak najtańszych.

Na razie darmowy dostęp będzie oferowany przez 12 miesięcy. Facebook planuje rozszerzenie listy partnerów.