Facebook w wersji tekstowej za darmo

Facebook oferuje swoim użytkownikom nową możliwość korzystania z serwisu. Nowa strona przeznaczona dla komórek oferuje możliwość przeglądania jedynie tekstu (nie wyświetla w ogóle grafik). Dzięki temu, że potrzebuje bardzo małego transferu danych, ponad 50 operatorów telefonii komórkowej umożliwia korzystanie z niej całkowicie za darmo.

Facebook poinformował o nowej wersji witryny, która jest lżejsza, szybsza i tańsza od dotychczasowej wersji mobilnej. Pod adresem 0.facebook.com użytkownicy mogą korzystać z Facebooka bez zdjęć i grafik, tylko w wersji tekstowej.

Ciekawostką jest jednak umowa zawarta przez Facebook z ponad 50 operatorami telefonii komórkowej na całym świecie, dzięki której osoby korzystająca z tej strony nie zapłacą za przesył danych. Według przedstawicieli Facebooka "zerowa" strona eliminuje dwie podstawowe wady mobilnego dostępu do Internetu: wolny transfer i wysokie koszty. Użytkownicy, którzy chcą obejrzeć graficzne elementy mogą kliknąć na prowadzące do nich linki, będzie się to jednak wiązało z opłatami za transfer.

Nie dla USA, nie dla Polski

Umowy z ponad 50 operatorami zawarto w 40 krajach. Dzięki nim darmowy dostęp do strony ma ok. pół miliarda ludzi. Niestety, nie znalazła się wśród nich Polska.

Co ciekawe, darmowy dostęp do strony nie jest również oferowany w Stanach Zjednoczonych. Powodem jest poziom zaawansowania tamtejszego rynku: użytkownicy telefonii 3G korzystają z taryf, które pozwalają na nieograniczony transfer danych, wielu z nich korzysta ze smartfonów, w związku z czym poszukują usług wysokiej jakości, a nie jak najtańszych.

Na razie darmowy dostęp będzie oferowany przez 12 miesięcy. Facebook planuje rozszerzenie listy partnerów.