Facebook ujawnia numery telefoniczne użytkowników

Serwis będzie udostępniał adresy i numery telefoniczne użytkowników zewnętrznym deweloperom oprogramowania. Facebook podaje, że dane będą dobrze chronione. Specjaliści ds. bezpieczeństwa ostrzegają jednak, że z nowej możliwości mogą skorzystać oszuści.

Facebook ujawnia numery telefoniczne użytkowników
Serwis społecznościowy wyjaśnił na swoim blogu, że deweloperzy uzyskają informacje tylko jeśli użytkownik udzieli im pozwolenia. Facebook zaznaczył, że dostęp do danych oraz ich użycie są zarządzane przez Politykę Platformy.

Dane osobiste użytkowników zagrożone

Specjalista ds. bezpieczeństwa z Sophos, Graham Cluley, przewiduje jednak, że ten ruch może zwiastować nowy poziom zagrożenia dla użytkowników Facebooka i ostrzega, że przestępcy sieciowi już nieraz udowadniali, że potrafią tak oszukać swoje ofiary, by te przekazały im ważne dane osobiste.

Teraz szemranym deweloperom będzie łatwiej niż kiedykolwiek gromadzić nawet bardziej osobiste informacje o użytkownikach. Można sobie wyobrazić, że ktoś np. stworzy oprogramowanie rouge, które będzie zbierało numery telefonów, a następnie użyje tych informacji do wysyłaniu spamu SMS lub sprzeda je firmom z branży handlu telefonicznego - podaje Cluley.

Szansa dotarcia do adresów użytkowników otworzy też więcej możliwości dla złodziei tożsamości.

Uważaj, w co i kiedy klikasz?

Informacja ta pojawiła się na oficjalnym blogu Facebooka 14 stycznia. Adres zamieszkania i telefon użytkownika będzie udostępniany przy instalacji jednej z wielu aplikacji dostępnych w serwisie i zwiększających jego funkcjonalność.

Już obecnie podawaliśmy w takich przypadkach swoje dane, ale ograniczone do tych podstawowych. Były to: imię, zdjęcie profilowe, płeć, ID, lista przyjaciół itp.. Teraz dodano do tego adres zamieszkania i numer telefonu.

Oczywiście nie trzeba ich podawać, ani godzić się na ich udzielanie podczas instalowania tych aplikacji. Cała procedura jest jednak mało czytelna i można zupełnie nieświadomie zezwolić na udzielenie swoich informacji kontaktowych.

Brak zezwolenia na podanie tych informacji nie zakłóci instalacji aplikacji i nadal będziemy mogli z niej skorzystać. Niektórzy jednak potwierdzają wszystkie okna dialogowe, więc i w tym przypadku podzielą się swoimi danymi. Czasami sami możemy stanowić zagrożenia dla swojej prywatności. Aby tego uniknąć należy pamiętać o kilku zasadach.

Na razie użytkownicy będą bezpieczni

Facebook w czasie weekendu spotkał się z dość mocną krytyką swojej nowej opcji, która zagraża prywatności jej użytkowników. Ogłosił więc, że do czasu wprowadzenia w niej pewnych zmian, zostanie ona wycofana.

Serwis znów będzie dzielił się personalnymi informacjami z deweloperami zewnętrznymi, gdy wprowadzi zmiany zapewniające, że użytkownik podaje te dane tylko wtedy, gdy naprawdę tego chce. Poprawki mają być wprowadzone za kilka tygodni. Wtedy przekonamy się, czy nasze dane osobiste są faktycznie bezpieczne.