Facebook skasował konta Cropp i House

W czwartek 3 marca z Facebooka zniknęły fanpage dwóch bardzo popularnych polskich marek odzieżowych: Cropp i House. Całemu wydarzeniu przyglądali się eksperci z SNRS, którzy specjalizują się w monitorowaniu aktywności na Facebooku.

Facebook skasował konta Cropp i House
SmartNet Research & Solutions od dłuższego czasu śledził fanpage Croppa i House’a za pomocą swojego narzędzia FanPage Trender, które służy do pozyskiwania bardziej dokładnych statystyk niż te udostępniane przez Facebooka.

W czwartek 3 marca w tajemniczych okolicznościach zniknęły obie wspomniane strony, natomiast przetrwał fanpage Reserved, który również był zamieszany w sprawę. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę skasowania kont należy uznać złośliwe oprogramowanie, które sprawiło, że na wszystkich wymienionych stronach pojawił się scam (odmiana spamu).

Winien sytuacji jest prawdopodobnie jeden z administratorów, który skorzystał ze złośliwej aplikacji Find you Stalker! Na dobę przed skasowaniem fanpage-ów Croppa i House’a strony zaczęły emitować scam na swojej tablicy. Co ciekawe podobne komunikaty pojawiły się również na stronie Reserved. Z niejasnych przyczyn ta uniknęła jednak skasowania, pomimo faktu, że na jej wallu pojawiło się najwięcej spamerskich treści.

Jedynym wyjaśnieniem może być szybka reakcja administratora i usuwanie spamerskich wpisów, o co nie zadbali zarządzający fanpegami Croppa i House’a. Może to dziwić tym bardziej, iż użytkownicy alarmowali o pojawiającym się scamie, jednak żaden z administratorów nie zareagował.

Do momentu skasowania kont Cropp zgromadził ponad 265 000 fanów, a House ponad 240 000 i to pomimo, że oba profile nie wyróżniały się szczególną aktywnością. Wciąż nie wiadomo czy

przywróci usunięte profile.