Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Facebook skasował konta Cropp i House

W czwartek 3 marca z Facebooka zniknęły fanpage dwóch bardzo popularnych polskich marek odzieżowych: Cropp i House. Całemu wydarzeniu przyglądali się eksperci z SNRS, którzy specjalizują się w monitorowaniu aktywności na Facebooku.

Facebook skasował konta Cropp i House
SmartNet Research & Solutions od dłuższego czasu śledził fanpage Croppa i House’a za pomocą swojego narzędzia FanPage Trender, które służy do pozyskiwania bardziej dokładnych statystyk niż te udostępniane przez Facebooka.

W czwartek 3 marca w tajemniczych okolicznościach zniknęły obie wspomniane strony, natomiast przetrwał fanpage Reserved, który również był zamieszany w sprawę. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę skasowania kont należy uznać złośliwe oprogramowanie, które sprawiło, że na wszystkich wymienionych stronach pojawił się scam (odmiana spamu).

Winien sytuacji jest prawdopodobnie jeden z administratorów, który skorzystał ze złośliwej aplikacji Find you Stalker! Na dobę przed skasowaniem fanpage-ów Croppa i House’a strony zaczęły emitować scam na swojej tablicy. Co ciekawe podobne komunikaty pojawiły się również na stronie Reserved. Z niejasnych przyczyn ta uniknęła jednak skasowania, pomimo faktu, że na jej wallu pojawiło się najwięcej spamerskich treści.

Jedynym wyjaśnieniem może być szybka reakcja administratora i usuwanie spamerskich wpisów, o co nie zadbali zarządzający fanpegami Croppa i House’a. Może to dziwić tym bardziej, iż użytkownicy alarmowali o pojawiającym się scamie, jednak żaden z administratorów nie zareagował.

Do momentu skasowania kont Cropp zgromadził ponad 265 000 fanów, a House ponad 240 000 i to pomimo, że oba profile nie wyróżniały się szczególną aktywnością. Wciąż nie wiadomo czy Facebook przywróci usunięte profile.

Aktualizacja: 10 marca 2011 11:29

Reserved, Cropp i House wróciły na Facebooka. Jak poinformowała firma LPP, właściciel wszystkich trzech marek, wspólne działania z administratorami Facebooka pozwoliły wyeliminować złośliwą aplikację z poszczególnych fanpage'y i ponownie udostępnić je dla fanów.

Aktualizacja: 08 marca 2011 10:55

Olgierd Cygan, CEO firmy Digital One, głównego źródła problemów upatruje w kiepskim zarządzaniu fanepage’ami.

Facebook to nie jest już dziki zachód. Jeśli ktoś myśli poważnie o swoim profilu, to musi rzeczowo podejść do wszystkich aspektów operacyjnych - administracji, prawa, technologii oraz komunikacji. Dziś już nie wystarczy sprawnie władać językiem polskim i dobrze animować społeczność. Administrator musi również znać doskonale regulamin Facebooka i być non stop czujnym, aby nie doprowadzać do jego naruszenia, co w efekcie może prowadzić do skasowania fanepage’a - mówi Olgierd Cygan.

W wyniku nieznajomości regulaminu skasowanych zostało już co najmniej kilka- kilkanaście kont w Polsce. Dobrym przykładem są tutaj konkursy, które kilkadziesiąt procent firm wciąż prowadzi na tablicy, podczas gdy regulamin Facebook jasno określa jak należy je robić. Jeśli ktoś korzysta z platformy Facebook to po prostu musi się liczyć z jego regulaminem i do niego stosować.Również Justyna Dzieduszycka z agencji 121 PR wskazuje nieznajomość regulaminu jako główną przyczynę banowania kont. Bezpośrednim powodem usuwania fanpage’y są najczęściej niezgodne z regulaminem aplikacje, niewłaściwe treści (zazwyczaj związane z erotyką, którą Facebook tępi wyjątkowo zaciekle) lub gdy osoba będącą administratorem jest fikcyjna.

Facebook posiada funkcję "zgłoś". W momencie kiedy fani profili Cropp i House zostali zaspamowani, prawdopodobnie wielu z nich wcisnęło ten guzik, a automaty zadbały o to, żeby obie strony zostały zablokowane. To oczywiście swojego rodzaju ostrzeżenie, bo nie wyobrażam sobie, żeby po wyjaśnieniu fanpage nie zostały odblokowane - mówi Justyna Dzieduszycka.