Facebook otwiera biuro w Indiach

Nowy ośrodek w południowych Indiach to pierwsze biuro Facebooka w Azji.

Firma Facebook, właściciel największego na świecie serwisu społecznościowego, otwiera nowe biuro. Będzie się ono mieściło w Hyderabad, mieście ulokowanym w południowych Indiach.

Do nowego biura przypisane będą dwa zespoły pracowników: ds. sprzedaży reklam internetowych oraz ds. obsługi - oświadczył w poście na oficjalnym blogu Facebooka Don Faul, dyrektor ds. działań globalnych w Facebook.

Początkowo w Hyderaba pracował będzie mały zespół pracowników Facebooka - podała firma w odrębnym oświadczeniu. Wśród nich znajdą się eksperci obeznani z produktami serwisu, który będą odpowiadali na pytania użytkowników, oraz eksperci od reklamy online. Ci mają za zadanie stanowić wsparcie dla reklamodawców.

W zeszłym tygodniu firma poinformował, iż otwiera biuro w Austin w Teksasie. Dwa nowo powstałe ośrodki maja pozwolić Facebookowi lepiej obsługiwać ponad 400 mln użytkowników serwisu, nie wliczając w tą grupę reklamodawców i deweloperów.

Mając centra wsparcia w różnych strefach czasowych, Facebook może lepiej dopasowywać się do uwarunkowań wewnętrznych krajów, w których działa. Chodzi m.in. o dostępność w godzinach dogodnych dla mieszkańców Indii czy wielojęzykowe wsparcie.

Przeważająca większość użytkowników Facebooka to osoby pochodzące spoza USA. Aż 70 proc. ludzi korzystających z serwisu pochodzi właśnie spoza Stanów Zjednoczonych. Więcej niż 8 mln korzysta z Facebooka w Indiach. Obecnie społeczność serwisu mówi w ponad 70. językach.

Nowe centra operacyjne w Austin i Hyderabad będą stanowiły wsparcie dla znajdujących się w Palo Alto (California) i Dublin (Irlandia) głównych siedzib firmy. Biuro w Hyberabad będzie pierwszym w Azji. Facebook nie ma jednak w planach przenosić do Indii części działów firmy odpowiedzialnych za dział techniczny i rozwoju produktu znajdujace się w Palo Alto.

Pod względem liczby użytkowników Facebook plasuje się w Indiach przed należącym do Google serwisem społecznościowym Orkut - wynika z danych firmy Alexa.

Ostatnio swój oddział w Indiach (Bangalore) otworzyła firma Zynga. Spółka jest twórcą takich gier przeznaczonych na Facebooka ( i nie tylko) jak FarmVille czy MafiaWars.

W Polsce z sprzedaż reklam na Facebooku odpowiedzialna jest firma ABROinteractive.