Facebook: ok. 800 mln dol w ubiegłym roku

Przychody Facebooka w 2009 r. przerosły oczekiwania zarówno analityków jak i zarządu firmy.

Przychody Facebooka były wyższe niż oczekiwano - podaje Reuters. Z informacji, które Routers zdobył od dwóch źródeł zbliżonych do sprawy, wynika, że w 2009 r. przychody Facebooka wyniosły ok. 800 mln dol.

Nie wiadomo dokładnie ile wyniósł zysk netto firmy, ale wg źródeł liczony jest on w dziesiątkach milionów dolarów.

Uzyskany poziom przychodów podkreśla tylko tempo, z jakim Facebook zdobywa sobie nowych użytkowników. Obecnie liczba ich liczona jest na 500 mln osób na całym świecie. Oznacza to, że gdyby Facebook był państwem, był by trzeci zaraz po Chinach i Indiach.

W Polsce z tej platformy korzysta ponad 5 mln użytkowników, a liczba ta z miesiąca na miesiąc wzrasta.

Facebook: ok. 800 mln dol w ubiegłym roku

Osiągnięte w ubiegłym roku przychody Facebooka przekraczają przewidywania analityków. Ale także i samej firmy. Na początku 2009 r. Marc Andreessen, członek zarządu Facebooka, oświadczył, że firma spodziewa się pod koniec roku 500 mln dol przychodu.

W ubiegłym roku firma osiągnęła pozytywny cash flow, co oznacza że generowała wystarczająco duże przychody, by pokryć koszty operacyjne jak i wydatki kapitałowe.

Mimo tego, że Facebook zyskuje na znaczeniu, a w Wielkiej Brytanii serwisy społecznościowe zdobyły większą liczbę odwiedzin niż wyszukiwarki internetowe, to wciąż daleko mu do Google (zwłaszcza że wizyta nie równa się jednemu użytkownikowi). Wyszukiwarkowy gigant w 2009 r. osiągną przychody wielkości 24 mld dol.

Z kolei polska największa społecznościówka zwiększyła w ubiegłym roku swoje przychody ponad dwukrotnie. Nasza Klasa wypracowała w 2009 r. prawie 63 mln zł przychodu.