Facebook: ogromne odszkodowanie za spam

Facebook, najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy, wygrał w sądzie sprawę o rozsyłanie niechcianej korespondencji za pomocą kont, które wcześniej zostały ukradzione jego użytkownikom. Ma on otrzymać ogromne odszkodowanie, którego wysokość sięga prawie 1 miliarda dolarów. Jest to jedna z najwyższych kar, jaką zasądzono w procesie tego typu.

W procesie oskarżony został Adam Guerbuez oraz 25 innych osób, które miały przejąć kontrolę nad kontami użytkowników serwisu. Za ich pomocą wysłali oni ponad 4 miliony niechcianej korespondencji. Wynikało z niej, że użytkownicy, którym zostały skradzione konta, używają marihuany, tabletek zwiększających popęd i innych leków.

Powołując się na ustawę CAN-SPAM, która reguluje kwestie związane z przesyłaniem niezamówionych informacji drogą elektroniczną, sąd nałożył na nich grzywnę. Jej wysokość wynosi ponad 873 mln dolarów. Dodatkowo dostali oni zakaz korzystania w przyszłości z wszelkich produktów oferowanych przez Facebooka.

We wcześniejszym wyroku w podobnej sprawie dwie osoby zostały oskarżone o rozsyłanie spamu poprzez serwis MySpace zostały skazane na wypłatę zadośćuczynienia w wysokości 230 milionów dolarów. Jako podstawę oskarżenia wykorzystano tą samą ustawę.