Facebook niebezpieczny dla Izraela?

Izraelskie Ministerstwo Obrony uznało popularny serwis społecznościowy Facebook za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Ministerstwo ogłosiło właśnie rozporządzenie, które ma zapobiec umieszczaniu na witrynie tajnych informacji - okazało się, że takie dane są tam zamieszczane przez wojskowych i cywilnych pracowników Ministerstwa.

W serwisach społecznościowych czają się różne niebezpieczeństwa. Te najbardziej oczywiste to profile zakładane przez cyberprzestępców oraz ataki na same serwisy i ich uczestników. Z serwisów korzystają też niejednokrotnie pedofile. To jednak niebezpieczeństwa groźne dla przeciętnego internauty. Jak pokazał przykład rodzimej Naszej Klasy, na której ujawniali się agenci Służby Kontrwywiadu Wojskowego, serwisy społecznościowe, a raczej ich niezbyt rozsądni użytkownicy, mogą stanowić też zagrożenie dla państwa.

Za takie właśnie zagrożenie został przez izraelskie Ministerstwo Obrony uznany Facebook. Ministerstwo ogłosiło właśnie rozporządzenie, które ma zapobiec umieszczaniu w Facebooku tajnych informacji. W popularnym serwisie umieszczano bowiem zdjęcia żołnierzy wyposażonych w tajny sprzęt wojskowy, przez co ujawniono cały szereg informacji. Nowe zasady mówią o tym, że wojskowi mogą zakładać profile w Facebooku pod warunkiem, iż nie będzie z nich wynikało, gdzie pracują i co robią.

O istnieniu nowych zasad poinformowano prasę... nieoficjalnie. Uczynił to anonimowy urzędnik. Oficjalnie bowiem żadne zasady nie zostały ogłoszone.