Facebook: miliard dolarów zysku i wejście na giełdę w 2011?

Goldman Sachs wysyła potencjalnym inwestorom Facebooka 101-stronicową dokumentację jego finansów. W szczegółowe informacje finansowe wyposaża swoich najbardziej zamożnych klientów. Materiały te jednak dotarły do mediów i stały się źródłem ciekawych informacji oraz prognoz.

Facebook: miliard dolarów zysku i wejście na giełdę w 2011?
Goldman Sachs w ubiegłym tygodniu zainwestował 450 mln dol. w Facebooka i oszacował jego wartość na 50 mld.

Cytując anonimowe źródło, Reuters podaje, że Facebook miał obroty wysokości 1,2 mld dol. oraz zgromadził 355 mln dol. zysku netto w pierwszych dziewięciu miesiącach 2010 roku. Zauważa jednak, że rozpowszechniane sprawozdania finansowe nie zostały zbadane i nie określają, jak Facebook osiąga swoje dochody.

Sytuacja finansowa Facebooka

Businessweek donosi, że jeśli Facebook utrzyma wzrost, to firma całkiem realnie może zwiększyć swoje zyski w 2011 r do 1 mld dol. Facebook odmówił komentarza na ten temat.

W końcu widzimy dane dotyczące dochodów i rentowności Facebooka, i są to raczej dobre wiadomości - powiedział Dan Olds, analityk z The Gabriel Consulting Group. Firma ma pokaźne dochody i marżę zysku netto na poziomie od 25 proc. do 35 proc. To świetne wyniki, ale niekoniecznie dość wysokie by uzasadnić wycenę na 50 mld dol.

By uzyskać wyniki, o których myśli Goldman Sachs, należy zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego. Facebook za 50 mld dol. wygląda jak dobra inwestycja, tylko jeśli wierzysz, że jego przychody i zyski będą rosły również w przyszłości - dodał Olds.

Facebook na giełdzie papierów wartościowych?

Wiadomości na temat finansów Facebooka pojawiły się dzień po doniesieniach, że może on przekroczyć limit 500 udziałowców, a Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zmusi go do ujawnienia finansów pomimo tego, że nie jest spółką notowaną na giełdzie.

Wall Street Journal napisał w ubiegłym tygodniu, że Mark Zuckerberg, prezes i współzałożyciel Facebooka przygotowuje pierwszą ofertę publiczną (IPO). Przypominają się słowa członka zarządu Facebooka Petera Thiela, który mówił o IPO Facebooka pod koniec 2012 roku.

Wiadomość na temat pierwszej oferty publicznej Facebooka pojawiły się po doniesieniach o tym, że inny serwis społecznościowy LinkedIn pracuje nad swoim własnym IPO i w wyścigu na giełdę może wyprzedzić Facebooka i Twittera.