Facebook jednak pracuje nad telefonem

W ostatnich dniach informowaliśmy o przecieku w sprawie telefonu firmowanego przez Facebooka. Przedstawiciele portalu zaprzeczali wtedy tym informacjom. Okazuje się jednak, że są one w dużej części prawdziwe. Telefon powstaje we współpracy z firmą INQ.

Pierwszy raz o sprawie telefonu Facebooka informowaliśmy kilka dni temu. Uchodzący za bardzo wiarygodny portal TechCrunch poinformował wtedy o planach stworzenia urządzenia pod marką największego serwisu społecznościowego. Platforma smartfonu miałaby być bardzo zintegrowana z samym portalem.

Wtedy przedstawiciele Facebooka nie przyznali się do pomysłu, twierdząc że takie plany w ogóle nie istnieją, a firma skupia się jedynie na tworzeniu aplikacji na mobilne systemy operacyjne.

W między czasie do źródeł o rozmowach w sprawie telefonu Facebooka dotarł Cnet, potwierdzając po części wcześniejsze doniesienia. Teraz o kolejnych szczegółach projektu dowiadujemy się dzięki portalowi Bloomberg.

Według najnowszych doniesień telefon, a właściwie dwa telefony Facebooka są już przygotowywane. Portal współpracuje nad nimi z firmą brytyjską firmą INQ, specjalizującą się w zintegrowanych społecznościowo (m.in. Facebook, Twitter, Skype, Last.fm) telefonach dla młodzieży. Mają one działać na mobilnym systemie operacyjnym Android.

Bloomberg cytuje wypowiedź przedstawiciela Facebooka potwierdzającą współpracę nad urządzeniem. Z wypowiedzi wynika, że ma być one "głęboko zintegrowane" z portalem. Niestety nie pojawiają się tam żadne szczegóły na temat charakteru współpracy między firmami. Z wypowiedzi Marka Zuckerberga dla TechCrunch wynika, że żaden inżynier Facebooka nie pracuje przy nowym telefonie INQ. Portal technologiczny spekuluje więc, że rzekoma integracja nie będzie aż tak "głęboka", jak może się wydawać.

Telefony tworzone przez INQ i Facebooka mają się pojawić w sprzedaży w Europie już w pierwszym kwartale 2011 roku. W Stanach ich premiera odbędzie się parę miesięcy później.