Facebook coraz bardziej dominuje

Dynamika wzrostu stron społecznościowych powoli spada w Ameryce Północnej. Inaczej jest w pozostałych regionach świata, gdzie serwisy społecznościowe, na czele z Facebook.com, zyskują coraz większy zasięg i popularność wśród internautów - jak wynika z najnowszych wyników przedstawionych przez comScore.

Facebook coraz bardziej dominuje
Facebook.com odnotował w tym roku niesamowity wzrost członkostwa na całym świecie - z 52 mln użytkowników w czerwcu 2007 r. aż do 132 mln dokładnie rok później. Jest to wynik o 153 proc. lepszy w porównaniu do 2007 r. Wyniki serwisu dla kolejnych regionów przedstawiają się następująco: Europa - wzrost o 303 proc., w Azji i rejonie Pacyfiku - 458 proc., na Bliskim Wschodzie i w Afryce łącznie - 403 proc. a w Ameryce Łacińskiej ... aż 1055 proc. wzrostu!

"Poprzez dopasowywanie swych stron do warunków lokalnych, strona objęła teraz prowadzenie na rynkach, na których do niedawna jej udział był minimalny" - tak podsumował dokonania serwisu Facebook Jack Flanagan z comScore.

Na polskim rynku Facebook.com nie powala już tak znaczną liczbą użytkowników. Według najnowszych badań Megapanelu PBI/Gemius, serwis może pochwalić się 1,6 proc. zasięgu oraz ponad 240 tys internautów, którzy korzystaja ze strony. Liderem w naszym kraju jest oczywiście Nasza-Klasa.

Facebook coraz bardziej dominuje

Top 7 największych seriwsów społecznościowych na świecie. Żródło: comScore

Drugą lokatę pod względem popularności na świecie zajmuje MySpace, który gromadzi na swoich serwisach już 117 mln członków. Obecny rok nie daje jednak serwisowi aż tak optymistycznej pespektywy na przyszłość jak przypadku Facebook, ponieważ MySpace zaliczył tylko 3 procentowy wzrost.

W Polsce MySpace zajmuje dosyć wysokie, 12 miejsce wśród serwisóe społecznościowych z prawie milionem użytkowników i ponad 6 proc. zasięgu.

Facebook coraz bardziej dominuje

W których regionach świata najpopularniejsz jest Facebook? Żródło: comScore

Pod względem dynamiki rozwoju, tylko jeden gracz może równać się z tempem Facebook. 100 proc. wzrost w liczbie nowych użytkowników otrzymał w ciągu roku Hi5.com. Serwis nie zagraża jak na razie liderowi stawki, posiadając 56 mln członków w skali globalnej.

Jak wynika z czerwcowej analizy comScore, hi5 jest najszybciej rozrastającym się serwisem społecznościowym na świecie. Serwis wzrósł o 75 proc. w pierwszej połowie 2008 r. - dwa razy szybciej niż jakikolwiek inna witryna nastawiona na tworzenie społeczności.