Facebook.com w portfelu ARBOinteractive

Polski oddział ARBOinteractive podpisała umowę z Facebook.com o współpracy w zakresie sprzedaży reklam.

Facebook.com w portfelu ARBOinteractive
Umowa podpisana pomiędzy ARBOinteractive i Facebook.com obejmuje kilka rynków Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Polskę. "Naszym celem jest, aby umowa objęła większość lub wszystkie kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - mówi Marcin Woźniak, prezes ARBOmedia AG.

Umowa już obowiązuje i pierwsi reklamodawcy zgłosili się już do ARBOinteractive. Firma będzie komunikowała gdy będą startowały pierwsze kampanie. Umowa ma charakter długoterminowy.

Czego ARBOinteractive oczekuje po współpracy z Facebook.com? - "Z jednej strony chcielibyśmy wzmocnić naszą pozycję w nowym segmencie, czyli w social media. Z drugiej zaś zamierzamy pomóc Facebook'owi w sposób bardziej adekwatny wykorzystać jego pozycję w Polsce w celu monetyzacji. Zakładam, że ta pozycja będzie coraz silniejsza" - mówi Marcin Woźniak.

Facebook.com w portfelu ARBOinteractive

Marcin Woźniak

Według Checkfacebook.com Polska jest krajem nr 1 pod względem najszybciej przyrastającej liczby użytkowników na Facebook.com. Z najnowszej fali badania Megapanel PBI/Gemius (październik 2009 r.) wynika, że Facebook ma w Polsce już ponad 2,4 mln użytkowników.

W portfolio ARBOnetwork Polska znajdują się już takie serwisy społecznościowe jak grono.net, epuls.pl czy hi5.com. Wszystkie serwisy społecznościowe wchodzące w skład sieci ARBOnetwork przyciągają miesięcznie ok. 5,4 mln internautów (za Megapanel PBI/Gemius, październik 2009, kategoria tematyczna "Społeczności").

Więcej informacji dotyczących współpracy Facebook.com z ARBOinteractive ma zostać ujawnione 12 stycznia (wtorek) podczas konferencji facebooknow.pl. Gościem specjalnym będzie BLAKE CHANDLEE Vice Prezes i Dyrektor Komercyjny odpowiedzialny w Facebook za Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

AKTUALIZACJA:

KOMENTARZ - Michał Brański, członek zarządu Grupy o2, która otworzyła kilka miesięcy temu agencję brand karma.

Podjęta współpraca nie powinna zaważyć w 2010 roku na kształcie rynku. Powodów jest kilka.

Facebook na tę chwilę jest stosunkowo niewielkim serwisem (ok. 2,4 mln RU), a nierozstrzygniętym jest, czy w Polsce istotnie wyjdzie poza wielkomiejski target, który długi czas był domeną grono.net.

Dwa że przesunięcia budżetów będą prawdopodobnie następować z gasnących społeczności czy też tych, gdzie zaangażowanie spada, do Facebooka.

Jak podpisana umowa wpłynie na rynek agencji od social media marketingu? Nie zakłada ona wyłączności na podstawowe narzędzia "pracy" z Facebookiem, czyli fanpage, engagement ads i tym podobne. Miejmy też w głowach, że na tę chwilę Facebook stanowi mały wycinek aktywności agencji social media i błąd robią ci, którzy tracą z oczu takie alternatywy jak dedykowane społeczności czy też działanie wielokanałowe.

KOMENTARZ - Joanna Nieminuszczy, sales director Społeczności.pl.

Z punktu widzenia Społeczności.pl uruchomienie przez Arbo sprzedaży reklam na Facebooku postrzegamy raczej jako szansę na dalszą edukację rynku w zakresie reklamy społecznościowej, niż jako realne zagrożenie w postaci nagłego odpływu budżetów reklamowych z naszej sieci.

Sieć Społeczności.pl skupia najstarsze serwisy społecznościowe w Polsce, które przez lata wypracowały sobie ugruntowaną pozycję w świadomości reklamodawców i pozwalają obecnie dotrzeć z przekazem reklamowym do przeszło 8 mln realnych użytkowników. Siłą naszej sieci, w odróżnieniu do Facebooka, jest możliwość realizowania spójnej strategii marketingowej na kilku serwisach społecznościowych jednocześnie, skupiając się przy tym częściej na niestandardowych rozwiązaniach niż na standardowej reklamie display.

Należy pamiętać, że wskaźnikiem, który jest coraz częściej uwzględniany przy planowaniu działań w serwisach społecznościowych jest efektywność kosztowa, w tym koszt dotarcia do jednego użytkownika. Facebook,chcąc konkurować z rodzimymi serwisami społecznościowymi, będzie musiał o tym pamiętać. W najbliższej przyszłości okaże się czy obecność reklamodawców na Facebooku to chwilowy trend czy serwis ten na stałe zmieni oblicze reklamy społecznościowej.

Aktualizacja: 07 stycznia 2010 13:10

Dodałem komentarz Joanny Nieminuszczy.

Aktualizacja: 07 stycznia 2010 08:25

Dodałem komentarz Michała Brańskiego.