Facebook - będą zmiany

Na specjalnym spotkaniu przeznaczonym dla deweloperów przedstawiciele Facebooka ujawnili plany zmian na portalu. Zapowiedziano m.in. wprowadzenie nowych funkcji i uproszczenie nawigacji.

Mark Zuckerberg, twórca Facebooka i jego obecny dyrektor generalny, spotkał się z programistami na spotkaniu "Facebook Developer Garage Palo Alto - Roadmap Edition". Uczestniczył w nim także Ethan Beard, odpowiedzialny za zespół programistyczny Facebook Platform. To platforma programistyczna, dzięki której właściciele stron mogą uruchamiać na nich widżety Facebooka.

Pierwsza zmiana, która zostanie wprowadzona jeszcze listopadzie tego roku, jest związana z nadaniem uprawnień aplikacjom przygotowywanym przez deweloperów. Dzięki niej użytkownicy będą mogli w bezpieczny sposób udostępniać twórcom stron swój główny adres e-mailowy.

Celem wielu zapowiedzianych zmian jest uproszczenie nawigacji Facebooka. Dla użytkowników będzie to przede wszystkim oznaczać możliwość intuicyjnego i prostszego, niż dotychczas, poruszania się po serwisie Facebooka. Wśród nowości pojawi się przycisk "Dodaj Zakładkę". Członkowie społeczności będą też mogli dzielić się między sobą treścią aplikacji za pomocą "Skrzynki odbiorczej". Część dostępnych obecnie elementów nawigacji zostanie usuniętych lub zmieni swoje położenie. Dotyczy to m.in. znajdującego się na dole strony paska nawigacyjnego. Nastąpi także konsolidacja wszystkich funkcji związanych z komunikacją.

Pełną listę zaplanowanych zmian w Facebooku, wraz z kalendarzem ich wprowadzania, zamieszczono na stronie Developer Roadmap (strona w języku angielskim). Większość z nich ma być wprowadzona do końca tego roku. Na początek 2010 r. zapowiedziano wypuszczenie Open Graph API, dzięki któremu do stron będzie można dołączać funkcjonalności Facebooka.

Blisko 300 mln użytkowników Facebooka musi się przygotować na kolejne modyfikacje wyglądu i funkcjonalności tego portalu społecznościowego. Wielu użytkownikom nie przypadły do gustu wprowadzone ostatnio zmiany na stronie głównej portalu - dotyczące głównie funkcji "Najnowsze aktualności" oraz "Widok Aktualności".

Relacja ze spotkania była transmitowana przez Internet za pośrednictwem platformy Ustream. Wszystkie prezentacje, które przedstawiono na spotkaniu, można obejrzeć tutaj.