Facebook. Rewolucja?

Maj 2007. Ponad 700 osób zgromadzonych w auli San Francisco Design Center słucha w skupieniu Marka Zuckerberga, 23 latka, założyciela Facebook.com. Zuckerberg oznajmia, że serwis społecznościowy Facebook.com właśnie udostępnił platformę F8. Dzięki niej programiści z całego świata mogą tworzyć aplikacje, których potencjalnymi odbiorcami są miliony użytkowników Facebooka. Świat internetu już nigdy nie będzie taki sam. Tak przynajmniej twierdzą czołowi przedstawiciele branży internetowej.

-Ten ruch zmienił cały biznes internetowy, całe Web 2.0 wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze dwa miesiące temu - pisał w połowie lipca o Platformie Facebook Emre Sokullu, jeden z autorów bloga Read/Write Web. I przyrównał majowe wystąpienie 23 letniego twórcy Facebooka Marka Zuckerberga do prezentacji młodego Steve'a Jobsa, który 25 lat wcześniej ogłaszał powstanie komputera Apple Macintosh. - Platforma Facebook jest olbrzymim krokiem naprzód dla całej branży internetowej - pisze na swoim blogu Marc Andressen, jeden z założycieli Netscape Corporation. -Czy Facebook stanie się drugim Microsoftem?- pyta Duncan Riley z TechCrunch. Snując wizję, że za kilka lat Facebook mógłby zostać serwisem numer jeden w amerykańskiej sieci. O ogromnym zainteresowaniu branży może także świadczyć liczba materiałów cytowanych w artykule Wikipedii dotyczącym Facebooka. Jest ich ponad sto, wśród nich teksty z Time'a, Fortune, BusinessWeeka.

System operacyjny sieci

Facebook. Rewolucja?

Mark Zuckerberg, CEO Facebook.com

Na czym polega rewolucja w wydaniu Facebooka, serwisu który jeszcze niedawno był odbierany jako "MySpace dla studentów"? -Chcemy by Facebook stał się czymś w rodzaju systemu operacyjnego, miejscem gdzie możesz uruchomić wszystkie swoje aplikacje - wyjaśnia Zuckerberg dla Fortune ideę leżącą u podstaw serwisu. I nie ukrywa, że bardzo mu zależy na biznesowym wykorzystaniu platformy. To "narzędzie społeczne" a nie "sieć społeczna", mówi o swoim dziecku Zuckerberg, podkreślając tym samym, że zastosowania Facebooka są znacznie szerzsze niż konkurenycjnego MySpace.com -To może być (nikt pewności nie ma - to dopiero początek) kolejna faza rozwoju społeczności w internecie, gdzie Facebook i inni tworzą ekosystem dla mniejszych, wyspecjalizowanych podmiotów- mówi o serwisie Rafał Agnieszczak, twórca serwisu Fotka.pl, prezes zarządu Interaktywna sp. z o.o.

Facebook staje się platformą, a więc przestrzenią, dzięki której każdy może tworzyć aplikacje. Jaka jest różnica między platformą a aplikacją? Aplikacja jest zamkniętym produktem, w którym użytkownik może robić tylko to, co z góry założył programista. Z kolei platforma to system, który można reprogramować, dostosowywać do nieskończonej ilości potrzeb, wyjaśnia Andressen na swoim blogu. To dlatego popularny pod koniec lat 70 procesor tekstu Wang, został zupełnie wyparty przez system operacyjny DOS (platforma), do którego powstawało tysiące aplikacji.

2 tysiące programów w 2 miesiące

O tym, że otwarcie się Facebooka na zewnętrznych deweloperów jest sukcesem świadczą liczby. Dostępne jest już ponad 2 tys. aplikacji od najprostszych, które umożliwiają uzupełnianie swoich profili o wideo czy muzykę, poprzez czytniki RSS, śledzenie zmian cen, dzielenie się wiedzą, kalendarze, gry MMO, radio internetowe i setki innych, często trudnych do klasyfikacji. Aplikacje dla platformy F8 tworzą nie tylko pojedynczy programiści i małe firmy, ale także takie tuzy jak Yahoo, Washington Post czy Amazon.

Kilka przykładowych aplikacji na Facebook Platform:

Dlaczego deweloperzy decydują się na tworzenie aplikacji Facebooka? Rafał Agnieszczak porównuje to do otwierania własnego sklepu - można oczywiście ulokować go, tak jak to robi większość, przy ulicy ale można też w centrum handlowym. -Przy okazji właściciel centrum zdejmuje z nas kilka obowiązków: nie musimy się martwić o pozyskiwanie klientów, ochronę sklepu, obsługę kart płatniczych itd. Na dodatek możemy wynająć ten lokal za darmo - zysk dla centrum to po prostu zwiększenie atrakcyjności swojego obiektu. Chyba nie trudno zgadnąć, która lokalizacja jest atrakcyjniejsza dla większości sklepów?- kwituje Agnieszczak.

Jedną z pierwszych polskich aplikacji dla Facebooka - FriendsFeedMe.com stworzyła firma Netguru.pl -Facebook był tym czego nam brakowało. Udostępnił ogromną sieć użytkowników razem z relacjami między nimi- mówi Kuba Filipowski, współwłaściciel Netguru.pl. Warto też zwrócić uwagę, że Facebook to nie tylko API, czyli interfejs programowania aplikacji: -Samo API w tym momencie nie jest rozwiązaniem - aplikacje tworzone w oparciu o API są rozproszone po całej sieci i nie są w pełni zintegrowane z dostarczycielem API. Platforma Facebooka rozwiązuje ten problem - koncertuje aplikacje w jednym miejscu i stapia je z serwisem- uważa Filipowski.