Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Facebook. Rewolucja?

Jednak aplikacje to także problemy. Pierwszy - jeśli program jest dobry, to rozprezstrzenia się wirusowo - trzeba być gotowym na obłsugę dużego ruch. Z takim problemem spotkał się programista Craig Ulliott, twórca aplikacja "Where I've been", dzięki której użytkownicy Facebooka mogą pokazać na mapie świata jakie kraje odwiedzili. Stała się ona tak popularna, że w czerwcu korzystało z niej już ponad 400 tys. osób, co spowodowało ruch na poziomie 2TB miesięcznie. "Where I've been" nie ma modelu biznesowego i już w czerwcu była poważnym obciążeniem finansowym dla Craiga. Dzisiaj korzysta z niej ponad 2 mln osób.

Jak przekonuje Agnieszczak na aplikacjach da się także zarabiać: - Można tu wyobrazić sobie zarówno kampanie marketingu szeptanego i wirusowego, jak też ściśle sprofilowane sieci reklamowe. Ten model już zresztą funkcjonuje na Facebook - sieć Lookery pozwala targetować reklamy po wieku, miejscu zamieszkania, zainteresowaniach itd. Usługi płatne jeszcze się nie rozwinęły z racji bardzo młodego wieku tej platformy ale nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której użytkownicy będą mogli kupować usługi tak jak obecnie kupują prezenty (Gifts). Oddzielny pomysł na biznes to samo zbudowanie ciekawej aplikacji i jej szybka sprzedaż - takie transakcje już miały miejsce, powstał także fundusz VC wspierający budowę aplikacji opartych o Facebook.

Gonitwa za MySpace

Codziennie w serwisie rejestruje się 150 tys. nowych użytkowników. Jednak należy pamiętać, że MySpace jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o liczbę użytkowników. Według comScore w czerwcu Facebook miał 27,96 mln użytkowników i był dwudziestą najpopularniejszą witryną w USA, w tym samym czasie witryny Fox Interactive (m.in. MySpace.com) miały 83,6 mln użytkowników i znajdowały się na piątej pozycji.

Zgodnie z ostatnimi statystykami Alexa.com, Facebook był 13 najpopularniejszą witryną na świecie, MySpace znalazł się na szóstym miejscu. Jednak w ciągu trzech ostatnich miesięcy MySpace.com spadł o jedno oczko w dół, a Facebook zyskał aż siedem pozycji.

Oglądalność Facebook.com według statystyk Alexa.com:

A to wszystko zaledwie po trzech latach od powstania serwisu. Zuckerberg założył go w 2004 roku jako student Harvardu. Serwis był na początku skierowany jedynie dla studentów. We wrześniu 2006 r. został udostępniony wszystkim użytkownikom internetu. Obecnie firma zatrudnia ponad 300 osób. Fundusze venture-capital i prywatni inwestorzy zainwestowali w nią ponad 37 mln USD. Facebook.com zarabia przede wszystkim na reklamie. Jednym z głównych partnerów reklamowych serwisu jest Microsoft.

10 mld USD za serwis studenta Harvardu

W Dolinie Krzemowej Facebook.com jest uważany za najciekawszy serwis jaki można kupić. Pojawiały się plotki, że przejęciem było już zainteresowane Yahoo (oferowało ok. 1 mld USD) i Google (2-3 mld USD). Jednak Zuckerberg na razie nie szuka kupca. Dave Winer (znany m.in. jako współtwórca RSS) uważa, że Facebook.com jest wart 8-10 mld USD. O takiej kwocie wspomina też Peter Thiel, jeden z członków zarządu Facebook, który zakłada, że w 2015 roku przychody serwisu wyniosą 1 mld USD.

W USA optymistycznych opinii dotyczących serwisu jest tak dużo, że trudno trafić na głosy krytyki. Wątpliwości ma niewielu. Jest wśród nich znany bloger Jason Kottke, który zauważa, że mówienie o Facebooku, jako o otwartej platformie jest po prostu błędne. Jego zdaniem trudno wręcz znaleźć miejsce w sieci bardziej zamknięte od Facebooka. Informacje zamieszczane w serwisie nie są w żaden sposób indeksowane przez wyszukiwarki, a Facebook to nie krok w przód, ale raczej cofanie się do czasów, gdy w USA królowały takie usługi jak AOL czy Compuserve. Można by je określić mianem zamkniętego internetu, niedostępnego dla osób, które nie uiściły abonamentu i nie zostawiły swoich danych osobowych.

Facebook już jest wykorzystywany w krajach anglojęzycznych jako narzędzie biznesowe, które ułatwia współpracę. Ma to być zdaniem Zuckerberga jeden z największych atutów platformy. Tymczasem niektóre firmy zablokowały do Facebooka dostęp. Postąpiła tak m.in. australijska Telstra, a także wiele przedsiębiorstw z londyńskiego city, informuje DailyTelegraph.

Zuckerberg i zarząd Facebooka ma też na głowie proces sądowy, jaki wytoczyła firma ConnectU. Jej przedstawiciele twierdzą, że Zuckerberg w listopadzie 2003 będąc współpracownikiem ConnectU i studentem Harvardu ukradł kod serwisu i wykorzystał go w Facebooku.

Ale ludzie związani z Facebookiem widzą przyszłość w różowych barwach. -Gdy patrzymy na ten biznes od środka, to wszystko mówi nam, że to niezwykle wartościowe przedsięwzięcie, o skali Yahoo, eBay czy nawet Google- komentuje dla magazynu Fortune Peter Thiel, który w 2004 r. zainwestował w Faceboka 0,5 mln USD.

Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie dotyczącej Facebooka.

http://www.facebook.com

Patrz także:

Facebook Inc. otwiera się na zewnętrznych usługodawców

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.