FTC próbuje przeciwdziałać nocy żywych trupów

Amerykańska Komisja ds. Handlu (Federal Trade Commission) w połączeniu z 30 przedstawicielami z różnych krajów rozpocznie wkrótce kampanię edukacyjną wśród dostawców Internetu (ISP). Jej celem jest uświadomienie ISP, że sprawa spamu i ataków przeprowadzanych przez maszyny-zombie wymknęła się spod kontroli.

Komputery zombie to maszyny, które po infekcji wirusem czy koniem trojańskim wykorzystywane są do rozsyłania spamu albo przeprowadzania ataków (D)DoS - oczywiście bez informowania o czymkolwiek właściciela sprzętu. Zgodnie z raportem grupy Honeynet Project niektóre z sieci komputerów zombie składają się nawet z 50 tysięcy maszyn!

Szacunki FTC nie odbiegają zbytnio od innych tego rodzaju doniesień - według komisji 80-90 procent światowego spamu może pochodzić z maszyn, których właściciele nie zdają sobie sprawy, do czego wykorzystywany jest ich sprzęt. FTC twierdzi, każdego dnia znajdowanych 157 tysięcy nowych tego rodzaju komputerów!

Akcja FTC ma na celu wyłącznie edukację, a nie niszczenie zombie. W rozsyłanych do dostawców Internetu listach pojawi się między innymi prośba o przeanalizowanie ruchu w sieci i ewentualną próbę wykrycia uruchomionych serwerów SMTP (pocztowych). Komisja rozpoczęła ponadto współpracę z zajmującą się tropieniem przestępstw w Internecie agencją ICG, której zlecono wyszukiwanie źródeł spamu i informowanie ISP o występujących w należących do nich sieciach incydentach.