FT ma się zdecydować do 31 lipca

MSP kontynuuje z francuskim koncernem telekomunikacyjnym rozmowy na temat sprzedaży 10-proc. pakietu udziałów w TP S.A.

MSP przedstawiło France Telecom propozycję - treści nie ujawniono - na którą spodziewa się odpowiedzi do 31 lipca bieżącego roku. MSP negocjuje sprzedaż 10-proc. pakietu akcji TP S.A., na którą FT posiada opcję. W lutym br. francuski koncern poinformował, że nie zamierza z niej skorzystać z uwagi na zbyt wysoką cenę. Opcja ustalała ją na 38 zł, podczas gdy giełdowy kurs TP S.A. oscylował wokół 20 zł.

W tym roku MSP zamierza sprzedać 30% udziałów w TP S.A. Zgodnie z pierwotnymi założeniami 10% miało nabyć w ramach opcji FT po 38 zł, dalsze 6% to samo FT ale już przy okazji publicznej oferty, w ramach której sprzedanoby także pozostałe 14% innym inwestorom.

Analitycy podkreślają, że na porozumieniu powinno zależeć obu stronom. Dla MSP wpływy ze sprzedaży udziałów w TP S.A. będą czynnikiem stabilizacji budżetowej, dla FT natomiast zakup tego pakietu akcji przyspieszy objęcie pełnej kontroli nad polskim operatorem telekomunikacyjnym. W przypadku braku porozumienia bowiem MSP spróbuje sprzedać ten pakiet udziałów (wraz z pozostałymi 20%) w ofercie publicznej. Gdyby się ona powiodła, to odkupywanie akcji na wolnym rynku byłoby dla FT długotrwałą i kosztowną operacją.