FBranking.pl: która fanpage najpopularniejsza?

FB Ranking to narzędzie do śledzenia trendów w serwisie Facebook.com. Największa dynamika przyrostu fanów oraz spektakularne spadki, największe zmiany w okresach dziennych i tygodniowych, a także graficzne wykresy obrazujące wyniki to wybrane funkcjonalności dostępne za pośrednictwem fbranking.pl.

Niedawno serwis Facebooker.pl poświęcony wykorzystywaniu Facebooka przez firmy wprowadził prosty ranking najpopularniejszych fanpage. Od kilku dni dostępne jest również nowe narzędziehttp://FBranking.pl dostarczające informacji nie tylko o stronach i aplikacjach polskich, ale również zagranicznych. Poza rankingami stron o największej liczbie fanów, FB Ranking śledzi także dynamikę wzrostu, pokazuje w graficzny sposób zmiany popularności, a także pozwala porównywać kilka stron.

W odróżnieniu od rankingu Facebookera zbieramy nie tylko strony prowadzone w języku polskim - przeczytać można na stronie projektu. Uważamy, że tak samo istotne są informacje o fan page'ach po angielsku, do których zapisują się Polacy. Inaczej w rankingach nie znalazłyby się np fan page'e Michaela Jacksona, FarmVille itp,, co naszym zdaniem zniekształciłoby obraz trendów w tej społeczności.

I faktycznie FB Ranking pokazuje głownie zagraniczne fanpage i aplikacje, które są nieporównywalnie większe do naszych (dla porównania globalna strona FarmVille ma 19 109 226 fanów, a największa polska strona zrzeszająca miłośników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma 81 154 fanów). Wg zapewnień twórcy narzędzia FB Ranking - już niebawem wprowadzone zostanie jednak rozróżnienie na strony polskie i zagraniczne. Obecnie skrypt codziennie skanuje serwis Facebook.com w poszukiwaniu nowych stron (posiadających powyżej 1000 fanów), do których zapisany jest twórca oraz jego znajomi.

FBranking.pl: która fanpage najpopularniejsza?

Do kogo tak naprawdę adresowany jest serwis? FB Ranking to bardziej narzędzie, niż serwis i kierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych - hobbystycznie oraz zawodowo - zachowaniem użytkowników w internecie - mówi Julek Łabęcki, pomysłodawca i twórca FB Ranking. Rankingi dzienne natychmiast pokazują zainteresowanie użytkowników aktualnymi wydarzeniami. Najnowszym przykładem jest sprawa warszawskiej Rotundy. Kilka dni po informacji o projektach banku PKO BP powstał fanpage zrzeszający przeciwników wyburzenia tego budynku i od kilku dni codziennie zyskuje po kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Dzięki FB Ranking możemy w jednym miejscu śledzić wiele takich podstron, co może być bardzo pomocne np. dla osób planujących kampanie, czy marketerów, którzy na bieżąco śledzą takie zachowania.

Dzięki wykorzystaniu otwartej platformy deweloperskiej Facebooka, proces zbierania informacji o fanpage jest w pełni zautomatyzowany. Niebawem udostępniony będzie specjalny formularz, za pośrednictwem którego będzie można zgłosić swoją stronę (należy podać w nim swój ID Użytkownika w serwisie Facebook, a skrypt sam pobierze linki stron, do których jest się zapisanym). Co z bezpieczeństwem danych? FB Ranking nie gromadzi żadnych danych osobowych - uspokaja twórca narzędzia. Nawet mój id Użytkownika potrzebny przy szukaniu nowych fanpage'y nie jest nigdzie przechowywany. W bazie danych trzymane są tylko numery ID fanpage'y oraz ich liczba fanów.

Wg ostatniej fali badania Megapanel PBI/Gemius Facebook przyciągnął w listopadzie 2009 r. ponad 3,1 mln użytkowników (real users), którzy wygenerowali blisko 473 mln odsłon i spędzili w serwisie średnio 4 godziny i 17 minut.

O marketingowym i reklamowym potencjale Facebooka, a także innych najnowszych trendach w rozwoju reklamy on-line mówić będziemy podczas specjalnej sesji na konferencji adstandard 2010.