FBI: dalsze dochodzenie w sprawie ataków DDoS grupy Anonymous

Władze w USA i Niemczech dokonały nalotów na dostawców usług internetowych. Celem było namierzenia hakerów, którzy przeprowadzali ataki DDoS na początku grudnia. Zaatakowano wtedy m.in. Visa.com, PayPal.com i Mastercard.com.

W dokumentach umieszczonych w środę na stronie Smoking Guns, FBI opisuje złożoną ścieżkę dochodzenia podjętą w celu odnalezienia komputerów, które służyły jako miejsca spotkań dla atakujących hakerów.

Dokument podaje, że nalot Niemieckiej Federalnej Policji Kryminalnej na dostawcę usług Host Europe skierował śledztwo do serwerów IRC Tailor Made Services w Dallas. 16 grudnia zarekwirowano tam dwa dyski twarde. Ślady innego serwera IRC prowadzą do Hurricane Electric z Fremont w Kalifornii.

Ataki DDoS z początku miesiąca były częścią tzw. operacji Payback przeprowadzonej przez grupę Anonymous. Chciała ona wywrzeć presję na firmy, które zerwały stosunki z Wikileaks, po tym jak serwis zaczął publikować tajne informacje z Departamentu Stanu USA.

Przywódcy grupy wezwali ochotników, do pobrania oprogramowania, które zalewa wybrane strony nadmierną ilością danych, powodując ostatecznie ich zatrzymanie. Ataki przysporzyły grupie sporego rozgłosu.

Dochodzenie FBI ześrodkowane jest na serwerach IRC użytych do koordynacji ataków. Federalne Biuro Śledcze rozpoczęło dochodzenie 9 grudnia, po tym jak PayPal dostarczył im adresy IP ośmiu używanych przez grupę serwerów IRC.

Niedawno doszło do ataku DDoS na forum 4chan, które niektórzy wiążą ze wcześniejszymi atakami Anonymous na strony banków i instytucji. Nikogo już nawet nie dziwi to, że w Internecie trwa otwarta wojna.