Europejskie miasta przechodzą na open-source

Rada miasta Bristol zdecydowała się na zmianę pakietów biurowych w 3500 komputerów na open-source'owy StarOffice. Natomiast w Monachium nastąpi wymiana oprogramowania serwerowego z Novell Netware na Novell Open Enterprise Server.

Przez ostatnie pół roku w Bristolu trwała faza przygotowawcza, testy w różnych środowiskach oraz szkolenie użytkowników. W ciągu najbliższych tygodni pakiet będzie instalowany na komputerach, jednak nie wszędzie zostanie od razu aktywowany - nastąpi to dopiero po przeszkoleniu wszystkich użytkowników.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono również program pilotażowy zamiany systemu i oprogramowania na 1500 komputerach. Zostaną one wyposażone w system Linux oraz pakiet darmowego oprogramowania.

Także cztery tysiące irlandzkich szkół ma otrzymać pakiety StarOffice 7 - nastąpi to, gdy tylko National Centre for Technology in Education podpisze umowę z firmą Sun Microsystems. Na jej mocy każda ze szkół ma otrzymać darmowy pakiet oraz licencję, która będzie pozwalała na tworzenie kopii w razie potrzeby.

Z kolei w Monachium w Niemczech, gdzie trwa migracja z systemu Windows na Linux na czternastu tysiącach komputerów, zdecydowano się również na wymianę z Novell Netware na Novell Open Enterprise Server. Zmiana ta umożliwi używanie serwerów Netware i Linux na wspólnej platformie administracyjnej. Przedstawiciel miasta stwierdził, że wymiana oprogramowania serwerowego była i tak konieczna, a wybór Open Enterprise Server pozwoli na koegzystencję istniejących systemów z nowym oprogramowaniem linuksowym.