Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Europejskie miasta przechodzą na open-source

Rada miasta Bristol zdecydowała się na zmianę pakietów biurowych w 3500 komputerów na open-source'owy StarOffice. Natomiast w Monachium nastąpi wymiana oprogramowania serwerowego z Novell Netware na Novell Open Enterprise Server.

Przez ostatnie pół roku w Bristolu trwała faza przygotowawcza, testy w różnych środowiskach oraz szkolenie użytkowników. W ciągu najbliższych tygodni pakiet będzie instalowany na komputerach, jednak nie wszędzie zostanie od razu aktywowany - nastąpi to dopiero po przeszkoleniu wszystkich użytkowników.

W ubiegłym tygodniu ogłoszono również program pilotażowy zamiany systemu i oprogramowania na 1500 komputerach. Zostaną one wyposażone w system Linux oraz pakiet darmowego oprogramowania.

Także cztery tysiące irlandzkich szkół ma otrzymać pakiety StarOffice 7 - nastąpi to, gdy tylko National Centre for Technology in Education podpisze umowę z firmą Sun Microsystems. Na jej mocy każda ze szkół ma otrzymać darmowy pakiet oraz licencję, która będzie pozwalała na tworzenie kopii w razie potrzeby.

Z kolei w Monachium w Niemczech, gdzie trwa migracja z systemu Windows na Linux na czternastu tysiącach komputerów, zdecydowano się również na wymianę oprogramowania serwerowego z Novell Netware na Novell Open Enterprise Server. Zmiana ta umożliwi używanie serwerów Netware i Linux na wspólnej platformie administracyjnej. Przedstawiciel miasta stwierdził, że wymiana oprogramowania serwerowego była i tak konieczna, a wybór Open Enterprise Server pozwoli na koegzystencję istniejących systemów z nowym oprogramowaniem linuksowym.