Europejska biblioteka interaktywna zaskoczona swoją popularnością

W czwartek udostępniono użytkownikom europejską bibliotekę interaktywną. Okazuje się, że popularność strony zaskoczyła nawet samych autorów. W efekcie przeciążenia serwerów witryna, na krótki czas, musiała zostać zamknięta.

W zasobach Europeana znajduje się wiele filmów, obrazów, fotografii, nagrań dźwiękowych, map, manuskryptów, gazet, dokumentów oraz książek. Zbiory te pochodzą z prawie tysiąca bibliotek i muzeów 27 państw Unii Europejskiej. Dzięki temu są dostępne we wszystkich językach obowiązujących w UE. Ze strony Polski największe zbiory ofiarowała Biblioteka Narodowa.

Przedstawiciel serwisu Europeana stwierdził, że już w pierwszej godzinie działania biblioteki stronę odwiedziło 10 milionów użytkowników. Po dwóch godzinach działania witryna musiała być zamknięta z przyczyn technicznych.

Autorzy witryny obiecali, że postarają się uporać z tym problemem jak najszybciej. Obecnie na stronie głównej serwisu widnieje informacja, że wznowienie dzialania biblioteki planowane jest na połowę grudnia.

Przypomnijmy, że obecnie w zasobach biblioteki znajduje się około 2 milionów dzieł. Ich liczba do 2010 roku ma wzrosnąć niemal pięciokrotnie.

Zobacz również:

Europejska biblioteka interaktywna już otwarta