Europa woli telefony

Sprzedaż "smartphone'ów", czyli zaawansowanych telefonów komórkowych, wyposażonych w wiele dodatkowych funkcji, przekroczy w tym roku w Europie sprzedaż handheldów - poinformowała firma analityczna Canalys.com.

Z raportu wynika, że na europejski rynek trafi w tym roku co najmniej 3,3 mln takich telefonów - czyli o ok. 0,5 mln więcej od klasycznych PDA. "Pierwsze "smartphone'y" z prawdziwego zdarzenia trafiły na rynek w połowie ubiegłego roku, a już w rok 2003 będzie pierwszym, w którym sprzeda się ich więcej niż tradycyjnych handhedlów" mówi Andy Buss, analityk Canalys.com.

Smartphone to połączenie telefonu komórkowego z handheldem - urządzenia takie z reguły wyposażone są w program pocztowy, kalendarz oraz inne przydatne aplikacje. Typowymi "smartphone'ami" są np. Sony Ericsson P800 czy Nokia 3650. "Takie urządzenia będą coraz popularniejsze - są od handheldów dużo bardziej wszechstronne, łatwo je dostosować do swoich potrzeb, a poza tym nie zajmują zbyt wiele miejsca w kieszeni" prognozuje Buss.