Europa mobilna w 55 proc.

ComScore donosi, że pięć największych rynków Unii Europejskiej osiągnęło 55 proc. penetracji rynku telefonów komórkowych przez smartfony. Samsung zmniejsza dystans do Apple, lidera rynku.

Badanie było prowadzone przez trzy miesiące, do października 2012. Zbadane zostały rynki w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Według badania najpopularniejszym smartfonem w Europie jest iPhone (około 28 proc. rynku), lecz najczęściej używanym systemem operacyjnym na telefony komórkowe jest Android (46,6 proc. rynku).

Najwięcej uwagi poświęcono rynkowi brytyjskiemu. Według statystyk Google i Apple mają największy udział w rynku systemów operacyjnych (odpowiednio 46,6 i 28 proc.). Trzecią pozycję zajmuje Blackberry z 15 proc. udziałem w rynku. Symbian firmy Nokia i różne wersje Windows na telefony komórkowe mają po 6 i 3 proc. udziału.

O ile BlackberryOS trzyma się zaskakująco nieźle (spadek o 2,5 proc. w porównaniu do roku ubiegłego), to to najszybciej traci Symbian (ponad 10 punktów procentowych spadku w stosunku do roku ubiegłego).

Nokia także traci jako producent. O ile w październiku zeszłego roku 16 proc. Brytyjczyków używało fińskich telefonów, o tyle w tym roku było to mniej niż 8 proc. Imponujący wzrost odnotował Samsung, który z nieco ponad 11 proc. urządzeń w zeszłym roku odnotował wzrost o ponad 12 punktów procentowych, do 24 proc. rynku.

RIM i HTC od zeszłego roku idą łeb w łeb tracąc po 2 proc. użytkowników. W zeszłym roku obaj producenci mieli po 17 proc. udziału w rynku, a w tym mają po 15 proc.

ComScore jest notowaną na NASDAQ agencją badań biznesowych. Badanie zostało przeprowadzone przez internet na reprezentatywnej grupie użytkowników i dotyczyło ich głównego telefonu. Nie zostały zadane pytania o dodatkowy telefon, na przykład służbowy.