Euro 2012: TP przygotowuje transmisję dla ponad miliarda widzów

UEFA zleciła transmisję mistrzostw Telekomunikacji Polskiej. Firma już od dłuższego czasu przygotowuje się do tego ambitnego i prestiżowego projektu. Euro ma być transmitowane w jakości HD. Zostanie ona uzyskana przy pomocy 30 kamer na każdym stadionie oraz potężnej przepustowości łączy, które dostarczyć ma TP.

Euro 2012: TP przygotowuje transmisję dla ponad miliarda widzów
Na blog.livingmedia.pl czytam, że prace nad transmisją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w Polsce w czerwcu i lipcu 2012 roku, zaczynają nabierać rozpędu. Za przesył sygnału audio i wideo z polskich stadionów odpowiada Telekomunikacja Polska. We wrześniu ma być gotowe laboratorium dla UEFA ze środowiskiem testowym systemu usług IP oraz IT

UEFA postawiła przed TP dwa główne wymogi. Zapewnienie prędkości transmisji rzędu 2 x 70 Gbps ze stadionów do Międzynarodowego Centrum Nadawczego (MCN) oraz 2 x 140 Gbps między Polską i Ukrainą z uwagi na transmisje w obie strony. Przesył sygnału ma być odporny na awarie dzięki dużej nadwyżce przepustowości, o którą postara się TP. Będzie ona dwa razy większa niż wynoszą potrzeby.

70 Gbps będzie podzielone na transmisję audio-wideo (60 Gbps) oraz dostęp do Internetu dla mediów i służb obsługujących (10 Gbps). Obraz jakości HD pochodzący z 20 kamer HD i 12 SD zamontowanych na stadionach, będzie przesyłany do MCN w warszawskiej sali Expo, skąd po obróbce trafi do stacji telewizyjnych. Euro 2012 będzie oglądane przez ponad miliard ludzi na całym świecie.

TP musi stworzyć Międzynarodowe Centrum Nadawcze, zbudować od podstaw aktywną infrastrukturę techniczną na stadionach oraz rozbudować sieć łączności z Ukrainą, by uzyskać przepustowości na poziomie 2 x 140 Gbps. Po mistrzostwach, TP wykorzysta większość infrastruktury na potrzeby swojej sieci szkieletowej.